Eyüp’te Osmanlı Kalıntıları Kepçeyle Yok Ediliyor

İstanbul, Eyüp İslambey Mahallesi’nde ortaya çıkarılan erken dönem Osmanlı Hamamı kalıntılarının iş makinesi ile yıkılma görüntüleri tepkilere neden oldu.

F: Emine Çaykara

Arkeolog gazeteci ve yazar Emine Çaykara, İstanbul, Eyüp’te Osmanlı dönemine ait hamam kalıntılarının iş makinesi ile yıkılma görüntülerini paylaştı.

Görüntülerde bir iş makinesi, Osmanlı dönemine ait tarihi hamamın kalıntılarını yıkıyor.

F: Emine Çaykara

Emine Çaykara Twitter’dan olaylara tepki vererek şu sözleri söyledi:

“Ecdat diyoruz da, ecdat yadigarı eserlerin, sahabe mezarlarının, Eyüp El Ensari hazretlerinin 150 m. uzağındaki Osmanlının erken dönem hamamı, geçmişi ve manevi değerleri hiçe sayarak makine ile kadırılıyor. Canlı yayın, yazık ya… Her şey ayakta!. Karar 1 no’lu kuruldan. TariheKepçe el insaf diyor insan. Kurullar kurullar. Eli kolu bağlayan kararlar. Vakıf eseridir sonuçta hamamsa. @VGM_VAKIFLARGM dahil olamaz mı durdurmaya? Olduğu gibi duruyor. Erken dönem hamamı… Siz canlandırırsınız. Adayın şanssızlığı da tam yerine resminin konması…”

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

“Burası İslambey Mahallesi. Şu anda kepçe halen çalışıyor. Yetkilileri, şehre aşıkları bunu durdurmaya çağırıyorum. Çok meşgul olabilirler ama bu beklemeye gelmez. Gidiyor eser. O yapı kepçeyle atılıyor düşünebiliyor musunuz?İl Kültür Müdürümüz @coskunyilmaz66 koşun.”

“Soruşturdım, plan vermeyen, küçük boyutta imiş yapı rapora göre… Canlı video tekrar. İnsaf. #TariheKepçe canlı izlemek dram ama yetkililer duysun diye mecburuz. İyi ki bir vatandaş paylaştı, yoksa haberimiz olmayacaktı, yetkililer lütfen durdursun. @istarkeoloji siz burada kazıyla bu güzelliği ortaya çıkarmış olmalısınız. Sonuçta bütün kazılar sorumluluğunuzda. Kurul kararına teslim olma vakası olmalı. Verileri paylaşsanız bilsek… Lütfen durduğunun haberi gelsin. Devam etmiyor olsun. Bilgi veren kişi işine gitti. Yakınlarda kimse var mı acaba bilgi verecek? Ya da etiketlediğimiz sorumlulardan birisi bu haberi verse… #TariheKepçe dursun, içim parçalandı vallahi, bu şehri sevmeyen bu duyguyu anlayamaz.”

Görüntülerin ortaya çıkmasından birkaç saat sonra Hürriyet gazetesi yazarı Ömer Erbil, Kültür ve Turizm Bakanlığının olaya müdahale ettiğini ve Eyüp’teki tarih katliamın durduğunu bildirdi.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login