Vikingler Britanya’ya Hayvanlarını da Getirmiş

Arkeologlar, Vikinglerin köpekleri ve atlarıyla Kuzey Denizi’ni geçerek İngiltere’ye geldiklerine dair ilk somut bilimsel kanıtı buldular.

Heath Wood, Derbyshire, İngiltere’deki Viking tümülüsü kazılıyor. C: Julian Richards, University of York.

Uzmanlar, Baltık Kalkanı’ndan gelen atların ve köpeklerin Derbyshire ölü yakma alanında kanıt buldular.

Araştırmalara göre, Vikingler İngiltere’ye vardıklarında sadece miğferlerini ve baltalarını getirmediler, aynı zamanda atlarını ve köpeklerini de getirdiler.

MS 865’te İngiltere’yi işgal eden Viking büyük ordusuyla ilişkili yakılmış kalıntıları inceleyen uzmanlar, Finlandiya ile Norveç, İsveç ve Rusya’nın bazı kısımlarını kapsayan bir coğrafi bölge olan Baltık Kalkanı’ndan seyahat eden hayvan ve insanlara dair kanıtlar bulduklarını söylüyorlar.

(İlgili: İsveç’te Bir Mezara Saplanmış Viking Kılıçları Bulundu)

York Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarı Prof Julian Richards, “Bu, Vikinglerin hayvanlarını İskandinavya’dan yanlarında getirdiklerinin ilk bilimsel kanıtı.” diyor.

“Daha sonra Bayeux duvar halısında Normanlar’ın filoyu karaya çıkarmasıyla gördüğümüz bir şey için bu bilimsel kanıta sahip olmak çok güzel, ama yeni kanıt 200 yıl öncesine ait.”

Plos One dergisinde yazan Richards ve meslektaşları, Derbyshire’da yer alan Heath Wood’daki tümülüste bulunan yakılmış kalıntılardaki farklı stronsiyum izotoplarının oranını nasıl analiz ettiklerini anlatıyor.

Heath Wood Viking mezarlığından yakılan hayvan ve insan kemiği. C: Julian Richards, University of York.

Burası, Britanya Adaları’ndaki bilinen tek büyük ölçekli Viking ölü yakma alanı ve MS 873-874 kışını yakınlardaki Repton’da geçiren büyük Viking ordusuyla bağlantılı. Tümülüste daha önce yapılan çalışmalarda iki yetişkin ve bir çocuğa ait kemiklerin yanı sıra bir köpek, at ve başka bir hayvana, muhtemelen bir domuza ait kemikler ortaya çıkarılmıştı.

İnsan kalıntılarındaki stronsiyum izotoplarının oranını incelemek ve bunu bölgedeki bitkilerle karşılaştırmak, bir bireyin gömüldüğü yere yabancı olup olmadığını belirleyebilir. Bunun nedeni, topraktaki stronsiyum izotoplarının oranının, altındaki kayaların yapısını yansıtmasıdır. Stronsiyum besin zincirine girdiğinde, dişlerimizdeki ve iskeletlerimizdeki kalsiyumun bir kısmının yerini alarak vücudumuza dahil olur. Kemikler söz konusu olduğunda, bu süreç yaşam boyunca devam eder.

Durham Üniversitesi’nden araştırmanın ilk yazarı Tessi Loeffelmann, “Kemiklerimize dahil olan stronsiyumun çoğu bitkilerden gelir.” diyor.

En önemlisi de, gömülü kemikler çevredeki toprakla stronsiyum alışverişi yapabilir, bu da potansiyel olarak kafa karıştırıcı sonuçlar ortaya çıkarır. Ancak bu durum kemikler yakıldığında gerçekleşmez.

Viking savaşçısının kılıcına ait dekore edilmiş kabza koruması. Kılıç, son araştırmalarda incelenen insan ve hayvan kalıntılarıyla aynı mezarda bulundu. C: Julian Richards, University of York.

Ekibin analizi, yetişkinlerden birinin ve çocuğun yerel olarak tümülüs çevresinde veya muhtemelen Danimarka’da büyümüş olabileceğini öne sürüyor, ancak izotop oranları Avrupa’nın büyük bölgelerine de uyuyor.

Bununla birlikte, diğer yetişkin ve hayvanlar, ya İngiltere’nin büyük Viking ordusuna dair hiçbir kaydı olmayan çok belirli bölgelerinden ya da Baltık Kalkanı’ndan geliyordu. İkinci ihtimal, ekibin görüşüne göre çok daha olası bir senaryo.

Richards, atların ve köpeklerin Viking geleneğinde statü sembolleri olduğunu ve öldükten sonra sahibiyle birlikte Valhalla’da kullanılmak üzere yakılmış olabileceğini söylüyor – ancak domuzun varlığının nedeni daha az net. Bulunan domuz kalıntısı, çiftlik hayvanlarından gelmiş olsa da, başka bir olasılık, kemiğin bir tılsımın parçası olması.

Araştırmaya dahil olmayan Nottingham Üniversitesi’nde Viking çalışmaları profesörü olan Judith Jesch, çalışmanın Büyük Viking Ordusunun çok hareketli, silahlı bir topluluk olduğu görüşünü desteklediğini ve kullanmış olabilecekleri gemilere ışık tuttuğunu söylüyor.

Jesch, “Eski Viking gemi kelimeleri üzerine kendi çalışmalarım, tipik Viking gemileri olarak düşündüğümüz uzun, şık savaş gemilerinin bundan yaklaşık bir asır sonrasına kadar gelişmediğini gösteriyor.” diyor.

“Dokuzuncu yüzyılda, Kuzey Denizi’ni geçen gemiler daha geniş ve daha derindi ve insanlar tam da bu dönemde İzlanda’ya yerleştiğinde [edebi ve arkeolojik kanıtların gösterdiği gibi], çiftlik hayvanları da dahil olmak üzere önemli kargo taşıma kapasitesine sahipti.”


The Guardian. 1 Şubat 2023.

Makale: Löffelmann, T., Snoeck, C., Richards, J. D., Johnson, L. J., Claeys, P., & Montgomery, J. (2023). Sr analyses from only known Scandinavian cremation cemetery in Britain illuminate early Viking journey with horse and dog across the North Sea. Plos one, 18(2), e0280589.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login