Twitter’da Bakana Atılan Osmanlı Mezartaşı Fotoğrafı Sonrası Anında Müdahale

Kırklareli’den bir Twitter kullanıcısının Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’ya kırılmış Osmanlı mezartaşı fotoğrafı atmasının ardından mezarlıkta çalışmalar derhal başladı.

@kemalsar isimli Twitter kullanıcısı 19 Kasım 2015 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’ya Kırklareli’ndeki Osmanlı mezartaşlarının fotoğrafını attı ve “Sayın bakanım Kırklareli’nde tarih yerlerde ecdadımıza bağlılığınızı biliyorum.” Dedi. Söz konusu tweeti takipçileri ile paylaşam Topçu, daha sonra olayı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar’a iletti ve gerekenin yapılmasını söyledi.

Anadolu topraklarında, defineciler tarafından tahrip edilerek, restorasyon yapılmayarak, yanlış restorasyon yapılarak, kurulan barajlarla sular altında bırakılarak yok olan birçok kültür varlığının ardından yapılan bu hızlı müdahale şaşkınlık yarattı.

Twitter’da Bakana Atılan Osmanlı Mezartaşı Fotoğrafı Sonrası Anında Müdahale

Her Türlü Önlem Alındı

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Kocapınar, Genel Müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, Bakan Topçu’nun talimatı üzerine olayla ilgili çalışmayı başlattıklarını dile getirdi ve mülkiyeti Kırklareli Belediye Başkanlığına ait tarihi mezarlık alanında birçok anıtın bulunduğunu söyledi. Söz konusu alanda 1800’lü yılların sonlarından itibaren Osmanlı dönemine ait önemli şahsiyetlerin kabirlerinin bulunduğunu belirten Kocapınar, mezar taşlarının bulunduğu yerde öncelikle güncel fotoğraf ve envanterleme çalışmasının yapılacağını, belgeleme çalışması sonrasında mezar taşlarının müzeye nakledilerek İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü uzmanlarınca restorasyon ve konservasyonlarının yapılacağını söyledi.

Mezar taşlarının kültür varlıkları olduğunu vurgulayan Kocapınar, “Her biri bir sanat eseri, sadece bir mezar taşı olarak bakmamak lazım.” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login