“Arkeolojide Birleşen Teknikler ve Kültürler” Toplantısı Düzenleniyor

Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi’nin altıncısını düzenlediği Arkeoloji Buluşmaları’nın bu seneki konusu “Birleşen Teknikler ve Kültürler: Arkeolojide Teknolojik Yaklaşımlar”. Toplantılar 24-25 Kasım 2015’te, İstanbul-Beyoğlu’ndaki Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırmaları Merkezi’nde gerçekleşecek.

Toplantının dili İngilizce olacak. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi’nin sitesinde toplantıyla ilgili açıklama şöyle:

Bu etkinlik vesilesiyle IFEA’nın kütüphanesinde konuyla ilgili mevcut eserlerden yola çıkan bir vitrin ve akabinde başka kısa metinler sunmak  niyetindeyiz. “Arkeoloji ve teknikler” başlığındaki teknik kelimesinden kastımızın bir aletle ilgili “üretim zinciri” olduğunu söyleyebiliriz. Antropoloji ve prehistorya gibi insani bilimlerin meyvesi olan üretim zinciri kavramı, uzun bir tarihe dayanmakta olup teknoloji, bilişsel bilim, çevre ve ekonomi gibi birçok alanla da kesişmektedir. IFEA’nın Arkeoloji Birimi’nin düzenlediği kültürler ve teknikleri konulu etkinliklerin Türkiye’deki arkeoloji çevrelerinin beklentisini de karşıladığını bu noktada belirtmek isteriz. Sözünü ettiğimiz alanlardaki önemli kitapların kazanımı, internet sitemizden paylaşılacaktır.

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login