Tennessee’de En Az 3.600 Yıllık Dövme Seti Bulundu

Tennessee’de bir mezarda bulunan uçları sivriltilmiş hindi kemikleri, en az 3.620 yıl önce dövme iğnesi görevi görmüş olabilir.

Daha önce ortaya çıkarılan iki hindi bacak kemiği, sivri uçlu (üstte) bilinen en eski dövme aletleridir. Aynı bölgeden (altta) iki diğer hindi kemiği de dövme yapmak için kullanılmış olabilir, ancak analiz için ipuçlarından yoksun. C: A. Deter-Wolf, T.M. Peres And S. Karacic/Journal Of Archaeological Science: Reports 2021

Eski dövme aletlerini bulmak ve hatta cilt tasarımları oluşturmak için kullanılıp kullanılmadıklarını tanımlamak oldukça zordur. Ancak uçları keskinleştirilmiş iki hindi bacağı kemiği üzerinde yapılan yeni mikroskobik çalışmalar, Yerli Amerikalıların yaklaşık 5.520 ila 3.620 yıl önce bu aletleri dövme yapmak için kullandıklarını gösteriyor.

Nashville’deki Tennessee Arkeoloji Bölümü’nden arkeolog Aaron Deter-Wolf ve meslektaşları, bu pigment lekeli kemiklerin dünyanın bilinen en eski dövme aletleri olduğunu söylüyor.

(Mısır Mumyasında Bilinen En Eski Dövme Sanatı Bulundu)

Buluntu, Kuzey Amerika’nın doğusundaki Amerika yerlisi dövme geleneklerinin önceden düşünülenden bin yıldan daha eskiye uzandığını gösteriyor. Yaklaşık 5.250 yıl önce Avrupa’da yaşamış olan Buz Adam Ötzi, bilinen en eski dövmeleri barındırıyor, ancak araştırmacılar Buz Adam’ın dövmelerini yapmak için kullanılan aletlerin hiçbirini bulamadı.

Araştırmacıların bildirdiğine göre, 1985’teki kazılar, Tennessee’nin Fernvale bölgesindeki bir adamın mezar çukurunda bu hindi kemiklerini ve olası bir dövme kitinin diğer unsurlarını ortaya çıkardı. Deter-Wolf’un ekibi, iki hindi bacak kemiğinin uçlarındaki aşınma izinin, daha önce geyik kemiklerinden yapılan deneysel dövme aletlerinde gözlemlenen belirgin aşınmaya benzediğini söylüyor. Bu deneysel araştırmada, taze domuz derisi dilimlerindeki dövme çizgileri, uçları ev yapımı bir mürekkeple kaplanmış aletlerle yapılan bir dizi delinmeyle üretilmişti. Deneysel dövme uygulaması, mürekkebi, aletlerin uçlarından birkaç milimetre uzakta bıraktı. Fernvale’de bulunan aletlerde de kırmızı ve siyah pigment kalıntılarının bulunduğu noktalar benzerdi.

Bilim insanları, aynı Fernvale mezarında bulunan iki hindi kemiğinin, muhtemelen dövme sırasında pigment uygulanmasından kaynaklanan mikroskobik aşınma ve pigment kalıntıları barındırdığını söylüyor. Mezardaki pigment lekeli deniz kabukları ise muhtemelen dövmecilerin bu aletleri batırdığı çözeltileri içeriyordu.


Science News. 25 Mayıs 2021.

Makale: Deter-Wolf, A., Peres, T. M., & Karacic, S. (2021). Ancient Native American bone tattooing tools and pigments: Evidence from central Tennessee. Journal of Archaeological Science: Reports, 37, 103002.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login