Tayland’ta Bulunan 13,600 Yıllık Kadının Yüzü Yeniden Canlandırıldı

Arkeologlar Tayland’ın kuzeyindeki yaylalarda bulunan 13,600 yaşındaki bir kadının yüzünü yeniden canlandırdı.

Tayland’ın kuzeyindeki dağlık bölgelerde yaklaşık 13.600 yıl önce yaşayan Tham Lod kadınının yüzü. F: Hayes, Shoocongdej et al / Antiquity

Tayland’ın kuzeybatısında, Tham Lod kaya sığınağında, Geç Pleistosen döneme tarihlenen yaklaşık 13,600 yıl önce yaşamış bir kadının kalıntıları bulundu. Öldüğünde 25-35 yaşları arasında olan kadının boyu ise 148 cm ila 156 cm arasındaydı.

Antiquity dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kadının kemiklerinin yaşı ve bulunduğu yer, onun Güneydoğu Asya’yı kolonize etmek için gelen ilk insanlardan olduğunu gösteriyor.

Kafatasların, kasların, cilt ölçümlerinin global bir veri setini kullanarak 13,600 yaşındaki bu kadının yüzü tekrar canlandırıldı.

‘Yüz yaklaşım’ yöntemi, küresel popülasyondaki yumuşak yüz dokusu verilerini kullanarak, nesnenin görünümünü yeniden oluşturmaya çalışır. F: Hayes, Shoocongdej et al / Antiquity

Tarih öncesi bir insanın yüzünün tahmin edilmesi oldukça zorlu bir iş. Avustralya’daki Wollongong Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Susan Hayes, araştırmada farklı ülkelerdeki ve kıtalardaki farklı etnik gruplardan gelen verilerin kullanılmasının, yüzün görünümünün belli bir nüfusa yönelmediğinden emin olmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Hayes, popüler yöntem olan “adli yüz rekonstrüksiyonu” yerine uluslararası bir örneklem popülasyonundaki yumuşak dokuların ve kafatası ölçümlerinin analizine dayanan bir “yüz yaklaşımı” yöntemi kullandı.

Hayes, “Bir yüzü yeniden canlandırma, insanları büyülüyor ve hem sanatçıların hem de bilim insanlarının çok fazla ilgisini çekiyor. Ne yazık ki, bunlardan bazıları sanatsal tasvir tekniklerini anlamayan bilim insanları, bazıları ise bilimin teknik özelliklerini anlamayan sanatçılar. Ölen kişi bundan biraz daha iyisini hak ediyor.” diyor.

Tayland’ın kuzeyindeki dağlık bölgelerde yaklaşık 13.600 yıl önce yaşayan Tham Lod kadınının yüzü. F: Hayes, Shoocongdej et al / Antiquity

Hayes, “Elde edilen görüntünün kadının yüzünün genel bir izlenimine sahip olduğu düşünülüyor ancak portre benzeri olma ihtimali düşük.” Bunun nedeni, karşılaştırma için kullanılan verilerin büyük bir nüfusun ortalaması olması. Yani Tham Lod kaya sığınağında bulunan 13,600 yıllık kadın, kendi yüz özellikleri ile ortalama bir insana benziyorduysa, o zaman yeniden canlandırılan yüz orijinaline çok yakın olmalı.

İskoçya’da Bulunan 3700 Yıllık Kadının Yüzü Canlandırıldı

Antik Mısır Mumyasının Suratı Üç Boyutlu Yazıcıyla Canlandırıldı

1400 Yıl Önce Vahşice Öldürülen Adamın Yüzü Canlandırıldı


IB Times. 4 Nisan 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login