Tarihi Yerler Butik Otele Dönüştürülüyor

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde yer alan, 1865 yılında Rum Nigola’nın kızı için düğün hediyesi olarak yaptırdığı tarihi Rum Konağı’nın restorasyonu tamamlandıktan sonra butik otel olarak kullanılacağı açıklandı. Son zamanlarda artan tarihi yerlerin korunmasına bakılmaksızın butik otele dönüştürme kararları da bizleri korkutmaya başladı.

Çok yakın bir zaman önce, Nevşehir’de belki de dünyanın en büyüğü olabilecek nitelikte devasa bir yeraltı şehri bulunmuştu ve bulunur bulunmaz butik otele çevirme kararı açıklanmıştı. 785 bin metrekare büyüklüğündeki yeraltı şehri, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da yankı uyandırmıştı ancak ne yazık ki yetkililer tarafından 3. Dereceden arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmişti.

Akdağmadeni Kaymakamı Ahmet Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi konağın turizme kazandırılması için butik otele dönüştürüleceğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “İnşallah restorasyon bittikten sonra önümüzdeki yıl bu vakitlerde açılışı olacak. Müze havasında bir butik otel olacak çünkü Akdağmadeni’ndeki otantik eşyaları butik otelin lobisinde, koridorlarında ve odalarında kullanacağız. Dolayısıyla müze havasında güzel bir butik otel olacak”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply