Nevşehir’de Tespit Edilen Devasa Yeraltı Şehrinde Temizlik Başladı

Yakın bir zamanda Nevşehir’de tespit edilen ve butik otel olarak kullanılacağı açıklanan yeraltı şehri için temizlik çalışmaları başladı.

Toki’nin, Nevşehir’deki kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1500 yapıyı yıktığı alanda dev bir yeraltı şehri bulunmuştu. Bunun üzerine Toki, bölgedeki çalışmalarını durdurmuş ve projesini şehir dışına taşıma kararı almıştı. İlginç bir şekilde 3. Dereceden arkeolojik sit alanı ilan edilen yeraltı şehrini butik otel olarak kullanma kararı da jet hızıyla verilmişti.

Yeraltı şehrinin ilk bulunduğu zaman “Nevşehir’in ilçelerindeki yeraltı şehirleri bunun mutfağı bile olamaz” diye açıklama yapan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Antropolog Mevlit Coşkun bilimsel sorumluluğunda başlatılan çalışmalara her türlü desteğin verildiğini belirtti. Ünver ayrıca burayı en kısa zamanda turizme kazandırmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Temizleme çalışmalarının genel koordinatörlüğünü yapan Arkeolog Mevlüt Coşkun ise ilk olarak kaya mekanların içindeki dolgu toprakların temizleneceğini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply