Nevşehir’de Satılık Yeraltı Şehri

Gün geçmiyor ki tarihi yerlerimizle ilgili bir kötü haber daha vermeyelim. Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde yaşayan bir aile, evlerini, altında bulunan kilise ve yeraltı şehriyle beraber 900.000 liraya satışa çıkardı. Daha önce bir antik kent bir de tarihi kilise ülkenin farklı yerlerinde satışa çıkarılmıştı.

Ev sahibi kişi AA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Burası 30 metre derinliğinde 75 metre uzunluğunda bir yer altı şehri. Derinkuyu Yer Altı Şehri’ne bağlantısı var ancak zamanla yaşanan çökmeler nedeniyle bağlantı yolu kapalı. Alacak kişinin burayı tarihi dokusunu koruyarak değerlendirmesini istiyoruz. Ben, buranın turizme kazandırılmasından yanayım”

Arsanın ve evin dedelerinden miras kaldığını fakat paraya sıkıştıkları için sattıklarını söyleyen ev sahibi, yeraltı şehrinin ünlü Derinkuyu Yeraltı Şehri ile bağlantısı olduğunu da özellikle vurguladı. Şehrin içinde yer alan kilisede ise sütunlar, mermerler ve çeşitli işaretler olduğunu sözlerine ekledi.

Ev sahibi kişi kilisedeki tahripleri ise “Yeraltı şehrinin başka girişlerinden girip kiliseye ulaşan bazı kaçakçılar buraya zarar vermiş” sözleriyle açıkladı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login