Suriye’deki Antik Roma Kenti Muhaliflerin Elinde

Suriye’de taarruz başlatan muhalifler Roma Dönemi Antik Kenti Busra ül Şam’ı ele geçirdi. 4 yıldır süren çatışmalar boyunca Esad’ın askerlerinin elinde olan tarihi kent, hükümet yanlılarının kalesi olarak görülüyordu.

Roma döneminde kurulan Arabistan vilayetinin başkenti olan ve aynı zamanda UNESCO Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan 2000 Yıllık Busra ül Şam muhaliflerin eline geçti. Muhalifler bölgeyi ele geçirdikten sonra Roma amfitiyatrosunun önünde poz vererek fotoğraf çektirdi.

Muhalif gruptan Ahmad Masalma: “Bugün güzel bir gün, Busra ül Şam artık tamamen özgür.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Cumartesi üç farklı taraftan başlayan ve Çarşamba günü şafağı biten saldırıda, çeşitli grupların yer aldığı yaklaşık 10.000 muhalif yer aldı. Hükümet askerleri en nihayetinde geri çekilene kadar kalenin içinde konuşlanmıştı. Kaleye ve amfitiyatroya büyük bir zarar gelmedi. Fakat bölgedeki en büyük ve en bilinen otel Busra ül Şam Oteli ve bazı tarihi çarşıların çatışmada büyük zarar gördü.”

Bölgedeki diğer arkeolojik alanlar son iki yıl içinde çeşitli silahlı gruplar ve suçlular tarafından yağmalanmıştı.

Busra ül Şam’ın Suriyeli muhaliflerin eline geçmesinden sonra hükümetten hala bir açıklama gelmedi. Busra ül Şam, Roma Dönemi’nde Mekke’ye giden yol üzerinde bir mola yeriydi. Konumu itibariyle oldukça stratejik bir noktada bulunan tarihi kent, Ürdün sınırının 10 kilometre yakınında bulunuyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login