Sardes’te Sıradışı Dekorasyonu Olan Bir Ev Ortaya Çıktı

Manisa’daki Sardes Antik Kenti’nde, oldukça ilginç özellikleri olan ve çok iyi korunmuş 1.500 yıllık bir ev ortaya çıkartıldı.

Araştırmacılar, evin pişmiş toprak yer karolarından birinin üzerinde köpek patisi izi keşfetti. C: Sardes Arkeoloji Projesi

Arkeologlar, Manisa’da 1.500 yıllık fantastik görünümlü bir ev keşfettiler. Ev, göz yanıltıcı duvar resimleri ve tabandaki pişmiş toprak kiremitlerde yavru köpek patisine ait izler ve tavuk süslemeleri ile dekore edilmişti.

Araştırmacılar, evin askeri ile ilgili kişiler tarafından kullanılmış olabileceğini belirtiyor.

(1300 Yıl Önceki Deprem Sardes’te Değişimlere Neden Olmuş)

Harvard Sanat Müzeleri’nde eski bir küratörlük görevlisi olan Frances Gallart Marqués, Amerika Arkeoloji Enstitüsü (AIA) ve Klasik Araştırmalar Derneği’nin (SCS) sanal ortak yıllık toplantısında yaptığı sunumda, “Kiremitler, yavru köpeklerin pati izlerini ve nadir bir biçimde bir keçinin toynak izlerini korumuş.” diyor.

Araştırmacılar, fırınlanmadan önce kurumaya bırakılmışken bu kiremitlerin üzerinde hayvanların yürüdüklerini söylüyor. Taban kiremitlerinin üzerinde tavuk veya ördeği tasvir ediyor olabilecek çizimler de bulundu; Gallart Marqués, “kiremitler fırınlanmadan önce bunlar parmakla çizilmiş.” diyor.

Fırınlanmadan önce bu karoya bir kuş veya tavuk çizilmişti. C: Sardes Arkeoloji Projesi

Araştırmacılar, eğer taban kiremitleri görünür bırakıldıysa ve halı gibi bir örtü ile örtülmediyse, pati baskıları ve olası tavuk süslemelerinin, evin duvar resimlerinin “fantastik” tarzıyla uyumlu gözükeceğini söylüyor.

St. Thomas Minnesota Üniversitesi’nde yardımcı sanat tarihi profesörü Vanessa Rousseau, duvar resimlerinin alçı üzerine boyandığını ve dökümlü perdelere ve çok renkli mermere benzetildiğini söylüyor.

Yerdeki olası tavuk süslemeleri ile birleşen resimlerdeki renk ve illüzyon karışımı, pencerelerden gelen ışık ile fantastik bir görünüm yaratmış olabilir.

Rousseau, “Pencerelerden gelen ışıkla ve pişmiş toprak zemindeki kuş izlerinde parıldayan boyalı mermer ve perdelerin ilüzyonuyla çevrili olduğunuzu hayal edebilirsiniz.” diyor.

C: Sardes Arkeoloji Projesi

Resimler ve köpek patisi izleri eğlenceli gibi gözükürken, evde bulunan beş uzun kılıç, bölge sakinlerinin savaşa dahil olup olmadıkları sorusunu gündeme getiriyor. Bu kılıçlar, uzunluğu genellikle 50 santimetreden fazla olan ve eski Romalılar tarafından kullanılan düz kılıçlar “spathae” olarak adlandırılıyordu.

Araştırmacılar, Sardes’in kazılan kısımlarında herhangi bir türden yalnızca üç başka kılıç bulunduğu göz önüne alındığında, bu tek evde beş uzun kılıcın keşfedilmesinin dikkate değer olduğunu söylüyor.

Arkeologlar, uzun kılıçlara ek olarak, ordu mensupları tarafından takıldığını düşündüren tasarımlara sahip tokalar ve resmi belgeleri damgalamak için kullanılmış olabilecek bir kurşun mühür buldular.

Araştırmacılar, evin Sardes’teki merkezi konumuyla birlikte bu buluntuların, evdeki insanların şehrin askeri veya sivil otoritesinin bir parçası olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Söz konusu ev, 7. yüzyılın başlarında bir deprem tarafından yıkılmadan önce 200 yıldan fazla bir süredir kullanılıyordu.


Live Science. 28 Ocak 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login