Pergamon’da Hellenistik Dönem Duvar Dekorasyonu Bulundu

İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan Pergamon Antik Kenti’nde MÖ. 2.-1. yüzyıllara tarihlenen boyalı bir duvar dekorasyonu bulundu.

Renkli duvar dekorasyonunun detayı. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Renkli duvar dekorasyonunun detayı. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Pergamon Antik Kenti’nde bugüne kadarki kazılarda en son 1990 yıllarında kent merkezinde büyük prestijli bir evde dekorasyonlu duvar sıvasına rastlanmıştı. Ancak, kent merkezine uzak bir konumda ve topoğrafik yapısı yerleşmeye elverişli olmayan doğu yamacının kuzey kesiminde, MÖ 2.-1. yüzyıllara tarihlenen boyalı bir duvar dekorasyonunun bulunması büyük bir sürpriz oldu.

Kentin bu kesiminde uzun yıllardan beri Fritz Thyssen Vakfı’nın finansal desteğiyle, burada bulunan çok sayıdaki kaya kutsal alanında yürütülen kazılar, kentin dinsel yaşamına dair farklı bir bakış açısı sağladı.

Ziyafet/Şölen Evi'nin ana mekanının içeriden görünümü. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Ziyafet/Şölen Evi’nin ana mekanının içeriden görünümü. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Bu çerçevede kayalık kutsal alanların merkezinde yer alan bir yapı da kazıldı. Ana mekânın duvarları mermer taklidi sıva ile süslenen binada, duvarın aşağı ve orta kısmında dekorasyon blok sıraları ve kabartmalar, üst kısmı ise yarım sütunlar ve sütun kaideleri ile başlıklardan oluşmakta olduğu ortaya çıktı.  Yalnızca duvardan kopup mekânın tabanına saçılmış parçalar halinde değil, duvar üzerinde de geniş bir parça olarak korunagelmiş dekorasyonlu sıva, Anadolu hellenistik dönem duvar dekorasyonu için çok önemli bir örneği gözler önüne serdi.

Duvarın üst kısmındaki İon sütun başlıklı dekorasyon. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Duvarın üst kısmındaki İon sütun başlıklı dekorasyon. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Ana mekânı dekorasyonlu sıvayla kaplı bu bina, büyük olasılıkla çevresindeki kaya kutsal alanlarındaki kült aktiviteleri esnasında ziyafet yeri olarak kullanılmaktaydı. Kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından koruma yapısı içine alınan mekânın duvar dekorasyonunun konservasyonu Ankara Gazi Üniversitesi restoratörlerinden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleriyle Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan Pergamon Kazıları’nda,45 işçi ile 100’ün üzerinde Alman, Türk ve diğer milletlere mensup bilim insanları ve öğrenciler görev almakta. Kazı çalışmalarına paralel olarak Kızıl Avlu ve Gymnasion’da geniş çaplı konservasyon ve restorasyon çalışmaları da devam etmekte.

Duvarın üst kısmındaki yarım sütunlu dekorasyon. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Duvarın üst kısmındaki yarım sütunlu dekorasyon. (Alman Arkeoloji Enstitüsü – Pergamon Kazısı)

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login