Şapinuva Örenyerinde Hititli Kadın İskeleti Bulundu

Hitit İmparatorluğu’nun askeri ve dini merkezlerinden birisi olan Şapinuva’da Hitit dönemine ait kadın kafatası ve uyluk kemiği bulundu.

Şapinuva’da bulunan kafatasının yetişkin bir kadına ait olduğu düşünülüyor. C: İHA

Şapinuva Kazı Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel ve ekibi tarafından yapılan arkeolojik kazıda bulunan 3.500 yıllık kafatası ve sol femur kemiği, Hitit bilim dünyasına ışık tutacak nitelikte.

Şapinuva Hitit çağına ait merkezlerin yanı sıra Hattuşa ile birlikte Hitit Uygarlığının açığa çıkarılmış iki büyük şehrinden biri olma özelliğini taşıyor. Ancak bugüne kadar Şapinuva’da yapılan kazı çalışmalarında Hitit Büyük Kral mezarı bulunamamıştı.

(Çorum’da 3.500 Yıllık Eşsiz Hitit Kılıcı Sergileniyor)

Şapinuva örenyeri, Tepelerarası Bölgesinde yer alan Hitit dönemine ait atölyelerin yer aldığı alanda bulunan insan iskeletine ait kafatası ve sol uyluk kemiğinin bilim dünyasına Hititli insan tipolojisi ve anatomisi hakkında bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

Kazı ekibi tarafından yapılan ön çalışmalar sonucunda bulunan kafatasının genç bir kadına ait olduğu tespit edildi. Antik DNA çalışmasıyla birlikte, Hititler’e ait olduğu düşünülen iskeletin genetiksel anlamda akrabalık ilişkilerinin ortaya çıkartılması planlanıyor.

Bulunan kafatası, Hitltlere ait önemli bilgileri ortaya çıkarabilir. C: İHA

Hitit dünyasına yeni bilgiler sunacak

Şapinuva Kazı Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel, Şapinuva antik kentinde bulunan insan kafatasının Hitit bilimine ve Hitit dünyasına çok şey kazandırarak yeni bilgiler sunacağını söyledi.

Çorum’un Ortaköy ilçesinde yer alan Şapinuva örenyerinin Hitit devletine başkentlik yapmış şehirlerden bir tanesi olduğunu belirten Prof. Dr. Aygül Süel, bu şehirde ekip olarak Tepelerarası ve Ağılönü mevkileri olmak üzere iki ayrı bölgede kazı çalışması yaptıklarını söyledi.

Son 6 yıldır Tepelerarası bölgesinde atölyeler mahallesi olarak isimlendirilen alanda Hitit dünyası için çok önemli olan bulgulara rastladıklarını açıklayan Kazı Başkanı Prof. Dr. Süel,

“Bu yıl Tepelerarası bölgesinde yürütülen kazı çalışmalarında çok önemli bir buluntuyla karşılaştık. Önemli bir keşif oldu. Atölyeler mahallesinin olduğu bölgede Hitit dönemine ait dolgu içerisinde insan kafatasına ve sol femur (uyluk) kemiğine rastladık. Bu çok önemli bir buluntu. Bulunan bu insan kafatası ve uyluk kemiği bize, Hitit bilimine ve Hitit dünyasına çok şey kazandıracak.”

Şapinuva, tıpkı Hattuşaş gibi Çorum’da yer alıyor. O dönem Hititler için önemli bir dini ve idari merkezdi. C: İHA

Yaşı, yaşadığı dönem, akrabalık ilişkileri anlaşılacak

Şapinuva ve Hattuşa’nın Hititlere ait bugüne kadar açığa çıkarılan iki şehir olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Süel,

“Diğer Hitit çağına ait olan merkezlerin dışında bu iki şehir büyük bir önem kazanıyor. Bu bakımdan bulunan iskeletin, Hitit dünyası için yepyeni bilgiler sunacağı düşüncesindeyiz. Bugüne kadar Hititlere ait bir Kral mezarı, ona ait Hititli bir insan iskeleti bulunmamıştı. Dolayısıyla bulunan iskelete ait kafatası ve sol femur kemiği bize büyük bilgiler sağlayacak.”

“Hitit dönemine ait olduğunu düşündüğümüz bu iskeletin üzerinde antropolojik incelemeler ve çalışmalar başladı. İnsan iskeletinde kafatası ve sol femur üzerinde yapılacak karbon14 testi ile birlikte bulunan kafatası ve femur (uyluk) kemiğinin hangi döneme ait olduğu ortaya çıkacak. Ayrıca antik DNA çalışmaları da ırksal olarak akrabalık ilişkilerini ortaya koyacak. Hitit dönemi dolgusunda bulunduğu için çok önemli bir buluntu”

Hititlerin Anadolu’ya nereden geldiklerini anlamak için, o döneme ait iskelet kalıntıları büyük önem taşıyor. C: AA

Anadolu’ya nereden geldikleri anlaşılabilir

Kazı çalışmalarında bulunan insan kafatası ve sol femur kemiğinin kendilerini heyecanlandırdığını belirten Hitit Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tolga Çırak,

“Bu buluntu, Hitit kafatası antropologlar için çok önemli. Çünkü Hititler ölülerini yakıyordu. Bu nedenle Hititlere ait çok fazla iskelet ele geçirilemedi. İskelet bulunamayınca Hititlerin Anadolu’ya nereden geldikleri, nereye gittikleri veya diğer topluluklarla akraba ilişkilerinin ortaya konması bilim dünyasında her zaman bir soru işaretiydi.”

“Bizi çok heyecanlandıran bu keşifle birlikte bilim dünyasındaki soru işaretlerinin kaldırılabileceğini düşünüyoruz. Bizim için nadide bir buluntu”

İskelet üzerinde yaptıkları ilk antropolojik değerlendirmelerde bireyin erişkin bir kadın olduğunu tespit ettiklerini anlatan Doç. Dr. Mustafa Tolga Çırak,

“Kafatası parçalı bir şekilde şekilde ele geçmişti. Kafatasının yanında uyluk kemiği (sol femur) parça buluntular içerisinde yer alıyordu. Bunların antropolojik analizleri neticesinde karbon14 ve antik DNA çalışmaları ile birlikte tam olarak bu iskeletinin yaşının tespit edilmesi mümkün olacak. Hititlerin kimlerle akraba olduğunu, nereden geldiği ve nereye gittiklerini antik DNA sonucunda ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.”


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login