Pompeii’de İstisnai Keşif: Çocuk İskeleti

Arkeologlar Pompeii harabeleri arasında, yedi ila sekiz yaşlarında bir çocuk iskeleti keşfetti, yıllardan sonra ilk defa böylesi bir keşif yapılıyor.

Fotoğraf: Pompeii Arkeoloji Parkı

Öldüğünde yedi veya sekiz yaşlarında olan çocuk, şehrin merkez hamamında bulundu, araştırmacıların çocuğun buraya Vezüv Yanardağı’nın patlamasından kaçarken bir sığınak olarak saklandığını düşünüyor.

Yapı, altına sığınanları şehrin üstüne yağan kül ve lav parçalarından korumuş olsa da sığınanlar bir süre sonra zehirli gazlardan boğulmuş ve nihayetinde pencerelerden içeri sızan sıcak gaz ve volkanik madde kalıntısına gömülmüştü.

(Pompeii’den Kaçarken Kafasına Taş Düşmüş İskelet Bulundu)

Merkezdeki hamamlardaki kazı çalışmalarının uzun süre önce tamamlandığı düşünüldüğünden keşif, son derece şaşırtıcı oldu.

Uzmanlar alanı saklı veya erişilmez yerleri kontrol imkanı sağlayan bir tür denetleme kamerası olan vidyoskop ile tararken hamam girişini temizlemeye hazırlanıyordu. Olağandışı bir şey fark edince, kazmaya başlayan uzmanlar yüzeyin yalnızca 10 cm altında ufak bir kafatası ve diğer kemikleri buldular.

Fotoğraf: Pompeii Arkeoloji Parkı

Pompeii’de geçtiğimiz 20 yıldan beri ilk defa bütünlüklü bir iskelet keşfediliyor ve yaklaşık yarım asırdan beri ilk defa bir çocuğa ait kalıntılar gün yüzüne çıkıyor.

Söz konusu arkeolojik alanın genel direktörü Massimo Osanna, verdiği bir demeçte bunun, “güçlü duygular uyandıran istisnai bir keşif” olduğunu belirtiyor.

(Pompeii’de Patlamadan Kaçmak için Koşum Takılmış Atlar Bulundu)

Bildirildiğine göre iskelet, çocuğun kim olduğu, nasıl yaşadığı ve nasıl öldüğüne dair daha fazla ipucu elde etmek amacıyla incelemeye tabi tutulacağı araştırma laboratuvarına götürüldü.

Pompeii’nin merkezindeki hamamlarda bir çocuk iskeleti bulundu: Fotoğraf: Pompeii Arkeoloji Parkı

Osanna, “Bilimsel herhangi bir unsuru şansa bırakmamak ve kazıların bize geri verdiği yeni tarih parçasını mümkün olabildiğince doğru bir şekilde yeniden oluşturabilmek için” son teknoloji ekipmanlarla donanmış uzmanlardan oluşan disiplinlerarası bir ekibin durmak bilmeden çalıştığını söylüyor.


The Local. 26 nisan 2018.

Ege Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü mezunu. Arkeoloji ve özellikle sanat tarihini çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login