Pompeii Kazılarında Hamile Kaplumbağa Kalıntıları Bulundu

Kaplumbağanın, Vezüv Yanardağı patladığında, daha önce yıkılmış bir evin kalıntıları arasında yumurtlamak için yer aradığı sanılıyor.

Kaplumbağa bulgusu, Pompeii tarihinin ‘kültür ve doğa, topluluk ve çevre arasındaki ilişkilerin mozaiğine’ katkı yapıyor. C: Parco Archeologico Pompei

Pompeii’deki arkeologlar, MS 62 yılında gerçekleşen bir depremde yıkılan bir evin kalıntılarına sığınan hamile bir kaplumbağanın kalıntılarını keşfettiler. Daha sonra Vezüv Yanardağı patladığında volkanik kül ve kayalarla kaplandı.

(İlgili: Pompeii’de ‘Mastürbasyon Yapan Adam’ın Gerçek Hikayesi Ne?)

14 cm uzunluğundaki Hermann kaplumbağası ve yumurtası, antik kentin depremle yerle bir olduktan sonra hamam yapımı için yeniden inşa edilmekte olan bir bölgesinde yapılan kazılarda keşfedildi. Pompeii daha sonra MS 79 yılındaki volkanik patlamadan sonra küllere gömüldü.

C: Parco Archeologico Pompei

Arkeologlar, güney Avrupa’da yaygın olan bir tür olan kaplumbağanın, depremde yeniden inşa edilemeyecek kadar büyük hasar görmüş bir evin enkazına sığındığından şüpheleniyorlar.

Pompeii arkeoloji parkının müdürü Gabriel Zuchtriegel, hayvanın hâlâ yumurtalarını taşıyor olmasının, onu bırakacak güvenli ve uygun bir yer bulamadan öldüğünü gösterdiğini söylüyor.

C: Parco Archeologico Pompei

“Bu, depremden sonraki bu aşamada Pompeii’yi düşünmemizi sağlıyor. Ancak volkanik patlamadan önce birçok ev yeniden inşa edilirken, tüm şehir bir şantiye alanıydı ve belli ki bazı alanlar o kadar kullanılmamıştı ki, vahşi hayvanlar dolaşabiliyor, girebiliyor ve yumurtlamaya çalışabiliyordu.”

Bu, Pompeii’de bulunan ilk kaplumbağa değil ve Zuchtriegel, mevcut kazı ve araştırmaların önemli bir odak noktasının Pompeii’nin şehir merkezinin dışında bulunan organik ve tarımsal malzemelerle ilgili olduğunu belirtiyor.

C: Parco Archeologico Pompei

Kaplumbağanın keşfi, “eski Pompeii tarihini temsil eden kültür ve doğa, topluluk ve çevre arasındaki bu ilişkiler mozaiğine” katkıda bulunuyor.


Pompeii – Parco Archeologico. 24 Haziran 2022.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login