Kanada’daki Madenciler, Mumyalanmış Yünlü Mamut Buldu!

Kanada’daki Trʼondëk Hwëchʼin yerli bölgesinde neredeyse bütün halde, mumyalanmış bir bebek yünlü mamut bulundu.

Eureka Deresi üzerinde, Klondike altın yatağında çalışan madenciler, donmuş toprak boyunca kazı yaparken donarak mumyalanmış yünlü mamutu ortaya çıkardılar.

Yünlü mamutun hızlı bir incelemesi, onun dişi olduğunu ve 2007 yılında Sibirya’da keşfedilen 42.000 yaşındaki bebek yünlü mamut “Lyuba” ile kabaca aynı büyüklükte olduğunu gösteriyor.

(İlgili: Rusya’da Buz Devrinde Donmuş Yünlü Gergedan Bulundu)

Bu, Trʼondëk Hwëchʼin ve Yukon Hükümeti için önemli bir keşif. Trʼondëk Hwëchʼin Yaşlıları, yavru mamuta Hän dilinde “büyük bebek hayvan” anlamına gelen Nun cho ga adını verdi.

Yukon Jeolojik Araştırmalar ve Calgary Üniversitesi’nden donmuş mamutu sahadan çıkartan jeologlar, Nun cho ga’nın 30.000 yıldan daha eski olan buzul çağında öldüğünü ve donmuş toprak içinde donduğunu öne sürüyorlar.

Bu muhteşem buzul çağı kalıntıları, Nun cho ga’nın Yukon’da vahşi atlar, mağara aslanları ve dev bozkır bizonlarıyla birlikte dolaştığı bir zamana son derece ayrıntılı bir bakış sağlıyor.

Nun cho ga’nın keşfi, Kuzey Amerika’da bulunan, neredeyse eksiksiz ve en iyi korunmuş ilk mumyalanmış yünlü mamutu olma özelliğini taşıyor. Effie adlı kısmi bir mamut yavrusu, 1948’de Alaska’nın iç kesimlerinde bir altın madeninde bulunmuştu.

Yukon bölgesi, buzul çağı hayvanlarının fosil kaydına sahip olması bakımından dünyaca ünlü. Ancak deri ve kıllarıyla birlikte mumyalanmış kalıntılar nadiren ortaya çıkıyor. Nun cho ga adı verilen yavru mamut, şimdiye kadar Kuzey Amerika’da bulunan en eksiksiz mumyalanmış mamut oldu.

Önümüzdeki aylarda, Trʼondëk Hwëchʼin ve Yukon Hükümeti, Nun cho ga’yı saygıyla korumak ve hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu hikayeleri ve bilgileri küresel bilim topluluğu ile paylaşmak için birlikte çalışacak.


Yukon.ca. 24 Haziran 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login