Kanada’da 50.000 Yıllık Donmuş Kurt ve Geyik Bulundu

Kanada’nın altınlarıyla ünlü Klondike bölgesinde, altın madencileri tarafından 50.000 yıllık donmuş kurt ve ren geyiği bulundu.

Yukon’da ortaya çıkarılan donmuş kurt yavrusu. Baş, kuyruk, kürk ve derisi ile bir bütün halinde. C: Government of Yukon

Donarak mumyalanmış iki buzul çağı memelisi (bir kurt yavrusu ve bir ren geyiği) 2016 yılında bölgedeki altın madencileri tarafından keşfedildi ve geçtiğimiz gün Yukon topraklarındaki Dawson’daki bir törenle duyuruldu.

Fosil kayıtlarında kürk, deri ve kas dokularının korunması son derece nadir görülen bir durum, ancak 50.000 yıldan daha eski olan bu örneklerde, bu dokuların her üçü de mevcut.

(Sibirya’daki Donmuş Mağara Aslanları En Az 30,000 Yıllık Çıktı)

Donmuş kurt yavrusu, kafası, kuyruğu, patileri, derisi ve tüyleri de dahil olmak üzere vücut bütünlüğünü korur vaziyette bulundu. Ren geyiği yavrusu ise baş, gövde ve iki ön bacağı sağlam olarak kısmen korunmuştu.

Yerel paleontolog Grant Zazula, “Bildiğimiz kadarıyla, bu bulgu, dünyada şimdiye kadar bulunan tek mumyalanmış buz çağı kurdu.” diyor.

Donmuş olarak bulunan Amerikan ren geyiği. C: Government of Yukon

Des Moines Üniversitesi’nde buzul çağı memelileri üzerine çalışan bir etobur morfoloğu olan Julie Meachen, “Grant bana fotoğrafları gönderdiğinde ve katılmamı istediğinde gerçekten çok heyecanlandım.” diyor.

Aynı zamanda donmuş kurt yavrusu üzerinde araştırma yapacak olan Julie Meachen, “Neyle ilişkili olduğunu görmek için mikro DNA testine bakmak ve hala orada bağırsak bakterileri olup olmadığını görmek için Antik DNA testi yapmak istiyoruz.”

(Yakutistan’da 40.000 Yıllık Donmuş Tay Bulundu)

Dünyadaki diğer araştırmacılar da bu antik yırtıcı hayvanın ve avının keşfine benzer bir heyecanla tepki gösterdi. Zira, gelecekte, ölüm nedeni, diyet, sağlık, yaş ve genetik gibi faktörlerin araştırılmasını sağlamak için yeterince iyi korunmuşlardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden Elsa Panciroli, “Buz çağından kalma kurt kemikleri, Yukon’da nispeten yaygın, ancak deri ve kürküyle birlikte korunan bir hayvan bulmak oldukça istisnai bir durum. Bu bulgu, buz çağı dünyasını gözümüzde canlandırmaya yardımcı olabilecek bir bakış sağlıyor.” diyor.

En az 50.000 yıllık kurt yavrusunun kafası. C: Government of Yukon

Oxford Üniversitesi’nden tarihleme uzmanı Thomas Higham, “Kalıntılar oldukça heyecan verici çünkü on binlerce yıllık bir hayvanla yüz yüze bağlantı kurmamızı sağlıyor ve çok daha yeni gözüküyorlar.” diyor.

Kurt ve ren geyiğinin de, yünlü mamut gibi diğer hayvanlarla birlikte kuru bir tundra doğal ortamda yaşadığına inanılıyor.

Leicester Üniversitesi’nde bir paleobiyolog olan Jan Zalasiewicz, derinin ve kürkün korunmasının, bu hayvanların soğuk bir dönemde yaşadıklarını gösterdiğini söylüyor.

“Daha kuru ve daha kurak bir iklim, derinin ve kürkün korunmasına yardımcı olur ve bu durum, iklim daha da soğuduğunda gerçekleşir. Buradaki önemli nokta, cesetleri bu kurak koşullarda dondurarak kurutmak ve gömmek için bir yol bulmaktır. Kurutmak ve dondurucuya çok hızlı bir şekilde koymak için bir yol bulmanız gerekir.”

Panciroli, “Umarım bu kurt üzerinde yapılacak daha fazla araştırma, şu anda Yukon’da yaşayan kurt popülasyonları hakkında yeni bilgiler sağlayabilecek antik DNA verebilir. Örneğin, nereden geldi ve modern kurtlarla nasıl bir ilişkisi var?” diyor.


The Guardian. 14 Eylül 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login