Kanada’da Devekuşuna Benzer Bir Dinozor Fosili Bulundu

Bugüne kadar bulunan dinozor fosillerine kıyasla anatomik yapısı farklı devekuşuna benzeyen tüylü bir dinozor keşfedildi.

Kretase döneminde yaşayan dinozor tüylerin gelişimi hakkında yeni bilgiler sunabilir. [Fotoğraf: Julius Csotonyi]

Kretase döneminde yaşayan dinozor tüylerin gelişimi hakkında yeni bilgiler sunabilir. [Fotoğraf: Julius Csotonyi]

Paleontologlar, Kanada’nın Alberta bölgesinde 2009 yılında bulunan dinozor fosili üzerindeki araştırma sonuçlarını açıkladı. Tüy ve deri kalıntıları bakımından nadir bir fosil olarak kabul edilen dinozorun, 66 milyon yıl önce yaşadığı ve anatomik yapısının da devekuşuna benzediği ifade edildi.

İki ayak üzerinde hızlı hareket eden ve genelde et tüketen teropoda sınıfından bir Ornithomimus olduğu tahmin edilen tüylü dinozorun, Kretase Dönemi’nin sonlarında, 66 milyon yıl önce yaşadığı ifade edildi.

Aaron van der Reest’in ortaya çıkardığı dinozorun, tüylü Ornithomimus’lara ait sadece üç kalıntıdan birisi olduğu belirtildi. Van der Reest, fosilin boyun kısmında çok az, bacaklarında ve kuyruğunun alt kısmında ise tüye sahip olmadığını söyledi. Araştırmacılar, çıplak derisi sayesinde dinozorun modern devekuşları gibi vücut ısısını düzenlediğini tahmin ediyor.

Alberta Üniversitesi’nde profesör olan Alex Wolfe, ‘tüylerin zamanla gelişimi hakkında yeni bilgiler elde edebileceklerini’ söyleyerek Ornithomimus fosillerindeki bazı morfolojik özelliklerin modern kuşlarla aynı olduğuna dikkat çekti.

Cretaceous Research dergisinde Mart 2016’da yayımlanacak araştırmaya göre, Alberta’da bulunan fosil uçamayan dinozorlara ait günümüze ulaşan tek yumuşak doku örneğini içeriyor.

Van der Reest, tüylerin bugüne kadar nasıl korunduğunu anlayabilirlerse, toprak altında yumuşak dokuya sahip diğer fosilleri bulma ihtimallerinin güçleneceğini belirtti.

Livescience, Al Jazeera

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login