Rusya’da Buz Devrinde Donmuş Yünlü Gergedan Bulundu

Araştırmacılar, bunun şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş yünlü gergedan olabileceğini söylüyor.

Sibirya’nın Yakutya bölgesinden yünlü gergedan, bu yılın Ağustos ayında bulunduktan kısa bir süre sonra fotoğraflandı. C: Valery Plotnikov

Rusya’da yavaş yavaş buzları çözülen donmuş topraktan oldukça iyi korunmuş yünlü bir gergedan kalıntısı ortaya çıktı.

Rusya Bilimler Akademisi’nde mamut araştırmacısı olan Valerii Plotkikov, bu gergedan örneğinin, şimdiye kadar bulunan soyu tükenmiş Buz Devri memelilerinin en iyi korunmuş örneği olabileceğini söylüyor.

(Yünlü Gergedanların Yok Oluş Sebebi İnsanlar Değildi)

Plotkikov, “Vücudun arkasında, muhtemelen cinsel organ ve bağırsağın bir kısmına ait yumuşak dokular var. Bu, o dönemin paleo-çevresini yeniden inşa etmemizi sağlayacak olan dışkıyı incelemeyi mümkün kılacak.” diyor.

Plotnikov, yünlü gergedan örneğinin; dört uzvun tamamını, boynuzu ve hatta yünlü postun bir kısmını içerdiğini söylüyor. Ayrıca bilim insanları, boynuzundaki aşınma izlerinin, hayvanın kemikli çıkıntısını yiyecek toplamak ya da karın altındaki yumuşak yeşilliklere kazarak ulaşabilmek için kullanmış olabileceği şeklinde yorumluyor.

Araştırmacılar, bu tüylü gergedanın bazı iç organlarının hala korunmuş olabileceğini söylüyor. C: Valery Plotnikov

Plotnikov, hayvanın üç ya da dört yaşında genç ölmüş olduğunu ve muhtemelen boğulduğunu söylüyor. “Hayvanın cinsiyeti hala bilinmiyor.” diye ekliyor.

Plotnikov yaptığı açıklamada, “Tarih öncesi hayvan Yakutia bölgesinde Ağustos ayında bulundu ve 20.000 ila 50.000 yıl önce Kuzey Kutbu ovalarında dolaştığı düşünülüyor.” diyor.

(Nesli Tükenmiş Yünlü Gergedan Yeniden Yapılandırıldı)

Bu binlerce yıllık kalıntı bir laboratuvara ulaştığında yapılacak olan radyokarbon tarihleme testleri, yaratığın yaşına dair daha kesin aralık verecek.

Kalıntılar, buzlu yollar oluşana kadar Tirekhtyakh Nehri yakınında ulaşılması güç bir konumda tıkılı kalacak ve daha sonra Yakutya’nın başkenti Yakutsk’taki bir araştırma tesisine nakledilecek.

Geçtiğimiz yıllarda donmuş olarak bulunmuş bebek yünlü gergedan. C: Siberian Times

Yakutsk’taki ilk çalışmadan sonra kalıntılar, daha fazla analiz için İsveç’e gönderilecek. Plotnikov, numunenin biyolojik sırlarını açığa çıkarmak için olası bir işbirlikçi olarak Stockholm Üniversitesi ve İsveç Doğa Tarihi Müzesi’nde paleogenetikçi olan İsveçli araştırmacı Love Dalen’den bahsediyor. Dalen, “Şimdiye kadar keşfedilmiş en iyi korunmuş yünlü gergedanlardan biri, kesinlikle harika bir keşif.” diyor.

Dalen, daha önce bu hayvanların gizemli yok oluşları hakkındaki soruları yanıtlamaya yardımcı olmak için diğer iyi korunmuş yünlü gergedan dokularından DNA elde etti.

“Bu örnek, türlerin evrimsel tarihini incelemek için birden fazla gergedandan genomunu dizilediğimiz projemiz için çok önemli olacak.”

Siberian Times’a göre yeni yünlü gergedan örneği, bölgenin yerlisi Alexei Savvin tarafından, dünyadaki tek yünlü gergedan örneğinin ortaya çıktığı bölgeye kısa bir uzaklıkta keşfedildi. Daha önceki bebek yünlü gergedan, ilk olarak 2014 yılında ortaya çıkarılmıştı ve daha sonra Sasha olarak adlandırılmıştı.


Siberian Times. 31 Aralık 2020.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü.

You must be logged in to post a comment Login