Phaselis’te Otel Tahsisi İptal!

Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahasında yapılan kazı çalışmalarında, tarihi yapı kalıntılarıyla, insan iskeletleri bulunması üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı tahsisin iptaline karar verdi.

Daha önce Phaselis’in Otel zincirine kurban gidip gitmeyeceğinin mahkeme süreci devam ederken, Antalya Müze Müdürlüğü tarafından bölgenin belirli noktalarında kazı çalışmaları başlatılmıştı. Çalışmalar sonucunda bölgede birçok tarihi yapı kalıntısına ve insan iskeletlerine rastlanmıştı.

Otel Yapılacaktı

Antalya 1. İdare Mahkemesi, Rixos oteller zincirinin Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahası içinde projelendirilen ‘Dream of Phaselis’ için yapılan tahsise ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Turizmci Fettah Tamince’ye ait Rixos zincirinin projesi,  Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Milli Parkı içinde 180 dönümü kapsayacak 208 oda, 6 tenis kortu ve 3 yüzme havuzunu kapsıyordu.

ÇED Raporu Gerekli Değildir Kararı Verilmişti

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bölgeyi Rixos zincirine tahsis etmişti. Antalya Valiliği ise antik kent ve milli park içindeki proje için Çevresel Etki Değerlendirme raporu gerekli değildir kararı almıştı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login