Phaselis Antik Kenti’ne Otel Rüyası Tamamen Bitti

Turizmci Fettah Tamince’ye ait Rixos oteller zincirinin halkası ‘Dream of Phaselis’ projesi, tamamen iptal oldu. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, mevcut imar planlarının iptaline karar verdi.

Phaselis Antik Kenti’ne Otel Rüyası Tamamen Bitti

Phaselis, Antalya Körfezi’nin batısında yükselen Beydağları’nın eteğinde kurulu Antik Likya uygarlığının Olimpos’la birlikte en önemli liman kentlerinden biri olarak tanınıyor. Gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerden çok daha fazlasının halen toprağın altında olduğu antik kentin etkileşim içinde olduğu 180 dönümlük alan, turizm yatırımları için işadamı Fettah Tamince’ye ait Rixos Oteller Grubu’na tahsis edilmişti.

6 tenis kortlu, 3 yüzme havuzlu, 280 odalı otel ve tatil köyü

‘Ares Faselis’ adlı şirket üzerinden düzenlenen tahsisle, ‘Dream of Phaselis’ (Phaselis Rüyası) adı verilen projede 6 tenis kortlu, 3 yüzme havuzlu, 280 odalı otel ve tatil köyü yapılması planlandı. Proje için imar planları değiştirildi, ilgili kurumlardan olumlu yazılar alındı. Antalya Valiliği de, projeyle ilgili 26 Aralık 2013’te ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi.

Ancak, ‘Phaselis İnisiyatifi’ adıyla bir araya gelen sivil toplum örgütleri ile Kemer ve Kumluca halkı projeye karşı mücadele başlattı. İmza kampanyaları ve davalar sonunda Antalya 2. İdare Mahkemesi, Nisan ayında ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının yürütmesini durdurdu. Ardından da, Antalya 1. İdare Mahkemesi tahsise ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Phaselis Antik Kenti’ne Otel Rüyası Tamamen Bitti

“‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı 23 günde verildi”

Projeyle ilintili açılan birçok dava hala devam ederken, mahkemeye sunulan 29 sayfalık bilirkişi raporunda tahsisi yapılan 180 dönüm alanın Beydağları Sahil Milli Parkı içinde, Phaselis Antik Kenti bitişiğinde bulunduğu belirtilerek, dava konusu proje alanının 20 dönümünün 1. Derece arkeolojik SİT alanı içinde yer aldığı belirtildi. Raporda, proje alanının 154’ü Türkiye için, 25’i de bölge için endemik olan 864 bitki türünü barındırdığı, tarihi- kültürel miras açısından Phaselis Antik Kenti’nin etkileşim sahası içinde yer aldığı vurgulandı. Ayrıca, Valiliğin ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını 23 gün gibi kısa bir sürede verdiğine de dikkat çekildi. Bilirkişi heyeti, ÇED kararı için şirketin 3 Aralık’ta müracaat ettiğini, 26 Aralık’ta da ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının verildiğini belirtti.

Arkeolojik kalıntılar bulundu

Phaselis Antik Kenti’ne Otel Rüyası Tamamen Bitti

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Phaselis Antik Kenti’ndeki otel projesinin 20 dönümün içinde kaldığı 1. Derece Arkeolojik SİT alanında kalan 878 parselin, SİT alanı dışında kalan kısmında sondaj çalışmalarına başladı. Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıklarını Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Murat Arslan başkanlığındaki ekibin yaptığı çalışmalar, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 22 Aralık tarihli toplantısında değerlendirildi. Sondaj kazısı sırasında açığa çıkan arkeolojik buluntuların ‘korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları’ kapsamında olduğu belirlendi. Bu kapsamda Phaselis Antik Kenti 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı sınırları yeniden düzenlenip genişletilirken, bölgede mevcut imar planlarının da iptaline karar verildi.

Proje Tamamen İptal

Antalya’da Phaselis projesine karşı başlatılan sivil hareketin avukatlığını üstlenen Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatlarından Tuncay Koç, Kurul’un karara ekli haritasında, proje alanının 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olarak işaretlendiğini söyledi. Koç, kararın Phaselis’te bugüne kadar savundukları tezlerin ne kadar haklı ve bölgenin gerçeklerine uygun olduğunun ispatı olduğunu belirterek, “Kurulun aldığı bu kararla proje artık tamamen bitmiştir” dedi.

Phaselis Antik Kenti’ne Otel Rüyası Tamamen Bitti


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login