Osmaniye’de Yapılan Sondajda Tarihi Hamam ve Mozaik Bulundu

Osmaniye’de 3. derece sit alanında yapılan sondaj çalışmasında Roma Dönemi’ne ait hamam kalıntıları ve taban mozaiği bulundu.

Osmaniye’de Yapılan Sondajda Tarihi Hamam ve Mozaik Bulundu

Bir inşaat firması, 3. derecede arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan Dere Mahallesi Şehit İsmail Işıkbol Caddesi’nde inşaat yapmak istediğini belirterek Osmaniye Müze Müdürlüğü’nden sondaj kazı çalışması yapılmasını istedi. Bunun üzerine alanda sondaj çalışmasına başlayan ekipler, tarihi hamam kalıntıları buldu. Roma Dönemi’ne ait olduğu değerlendirilen kalıntıların yanında boğa, geyik ve aslan motifli taban mozaikleri de tespit edildi. Tarihi kalıntıların bulunduğu alanın etrafı çevrilirken, çevrede başka tarihi kalıntıların olup olmadığının tespiti için kazı çalışmalarının başlatılacağı belirtildi.

Osmaniye’de Yapılan Sondajda Tarihi Hamam ve Mozaik Bulundu

Yasa uyarınca arkeolojik sit alanları olan bölgelerde inşaat yapılmadan önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun izin vermesi gerekiyor. Bunun içinde inşaatı yapacak firma ya da kişinin başvurusu üzerine müze müdürlüğü tarafından sondaj kazı çalışması yapılıyor ve çalışmalarda tarihi eser niteliğinde herhangi bir kalıntı çıkmazsa inşaata izin veriliyor.


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login