İstanbul’da Tarihi Su Kemeri Seçim İçin Delik Deşik Edildi

İstanbul Fatih’te bulunan 1637 yıllık tarihi Bozdoğan Kemeri’ne (Valens Su Kemeri) onlarca çivi ile tutturulmuş büyük ölçülerde bir seçim pankartı asıldı.

bozdoğan su kemerine akp tahribatı

İstanbul’da Tarihi Su Kemeri Seçim İçin Delik Deşik Edildi

İstanbul Fatih’te, bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu tepe ile Fatih Camii’nin bulunduğu tepe arasında uzanmakta olan ve Bozdoğan Kemeri olarak da bilinen Valens Su Kemeri’nin üzerine çivilerle takılan afiş, olayın duyulmasının ardından büyük tepkilere neden oldu.İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden biri olarak kabul edilen su kemerinin üzerine asılan afişte hiç delik olmaması, dolayısı ile şiddetli rüzgarlarda kemeri devirebilme potansiyelinin olduğu gerçeği ise afişi asanlar tarafından gözardı edildi.

Romalılar tarafından İstanbul’da yaptırılan su kemeri. Roma İmparatoru Valens tarafından 4. yüzyılın sonlarında tamamlandı. Farklı dönemlerde Osmanlı Sultanları tarafından restore ettirilen su kemeri, şehrin önemli tarihi eserlerinden birisi konumunda.

Arkeologlar Derneği söz konusu olay hakkında yaptığı açıklama şu şekilde;

PaleoBerkay Archaeology Pages de yayınlanan haberin ardından Valens su kemerine asılan seçim pankartını yerinde belgeledik. Su kemerinin iki cephesini neredeyse tamamen kapatan pankartın yapıya çok sayıda vida/çivi benzeri metal araçlarla sabitlendiği, vida/çivilerin doğrudan taş bloklar üzerine çakıldığı gördük. Pankart yapı üzerinden fiziksel olarak tahribata neden olduğu gibi, kentin kültürel mirasının önemli bir parçasını da örterek gizlemekte, kültür varlığının algılanmasını olumsuz etkilemektedir. Üstelik her kültür varlığı gibi evrensel bir değer olan ve kamuya ait Valens su kemerini propaganda aracına dönüştürmektedir. Bu konuda ilgili koruma bölge kurulu, yüksek seçim kurulu il başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gerekli başvuruyu yaptığımızı belirtir. Kültür varlıklarının korunmasına dair beklenen hassasiyetin seçim sürecinde de geçerli olduğunu tüm siyasi partilere hatırlatırız.

Arkeologlar Deneği İstanbul Şubesi

F: arkeologlar derneği

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login