Peru’da İyi Korunmuş 1.000 Yıllık Mumya Keşfedildi

Araştırmacılar, Peru’daki Pachacamac arkeolojik kazı alanında, 1.000 yıllık çok iyi korunmuş bir mumya keşfetti. Böylece İnka imparatorluğunun kontrolündeki Pachacamac’ın bir Kolomb öncesi hac bölgesi olduğu daha fazla kanıt ile teyit edilmiş oldu.

Pachacamac mumyası. C: ULB P. Eeckhout

Bölgedeki Peter Eeckhout’ın önderliğinde sürdürülen son arkeolojik kazılar, heyecan verici bir sürprizle sonuçlandı: Peru’daki Kolomb öncesi Pachacamac arkeolojik alanınının araştırıldığı 9 hafta sonrasında, günümüze kadar çok iyi korunmuş bir mumya ortaya çıkardı.

Profesör Peter Eeckhout, “Bu kişi, halen bir tabut görevi gören devasa cenaze sargılarıyla sarılıydı.” diyor.

“Bunun gibi keşifler son derece nadir ve bu mumya inanılmaz derecede iyi korunmuş. Karbon-14 tarihlemesi için numuneler toplandı, ancak keşfedildiği alan ve mezarın tipi, bu bireyin MS 1000 ila 1200 yılları arasında gömüldüğünü gösteriyor.”

(Peru’da Kalpleri Çıkarılarak Kurban Edilen 140 Çocuk Bulundu)

Bölgedeki kazılar, bölgenin yerli halkına ithafen Ychsma adı verilen bir projenin parçası olarak gerçekleştirildi. Kazılar sırasında, yerel atalara adanmış bir kutsal alan da dahil olmak üzere üç anıtsal yapı ortaya çıkarıldı. Bu yapı, İnka yönetimi altında, 15. yüzyılın sonlarında, bir su ve şifa tapınağına dönüştürülmüş gibi görünüyor. Arkeologlar, Ekvador’dan ithal edilen deniz kabukları gibi ibadet edenlerin bıraktığı birçok hediye keşfettiler; Bunlar El Nino boyunca su akışıyla ilişkiliydi ve doğurganlığı ve bolluğu sembolize ediyordu.

İnkalar bölgeye yerleşmeden önce, bu kutsal alan, büyük bir mezar odası ve çoğu İspanyol fetihleri sırasında yağmalanmış sayısız mumya içeriyordu. Mucizevi bir şekilde, en son yürütülen kazılar sırasında odalardan biri sağlam bulundu: bu içinde mumya olan bir cenaze odasıydı. Bu mumya o kadar iyi durumda ki, araştırmacılar sargıları çıkarmadan inceleyebilir.

Christophe Moulherat ile birlikte, yakında X-ray taramaları, aksiyal tomografi, 3 boyutlu canlandırması ve diğer görüntüleme yöntemlerini kullanarak araştırmacılar mumyayı inceleyecek. Bu incelemeler, bireyin konumunu, herhangi bir patolojiyi ve sargıların içindeki herhangi bir eserin belirlenmesini sağlayacak.

Pachacamac mumyası. C: ULB P. Eeckhout

Bölgede kazılan diğer yapılar da tapınımla ilişkili: Birincisi, hac ve ritüelleri barındırmayı amaçlayan bir İnka anıtı, her biri deniz kabukları ve değerli nesneler gibi bir dizi hediyeyle özdeşleştirilen birkaç aşamada inşa edilmiş.

Keşfedilen son yapı muhtemelen İspanyol keşiş Antonio de la Calancha tarafından 17. yüzyıla ait bir açıklama nedeniyle, yabancı hacılar için inşa edilmiş ‘şapellerden’ biriydi. Buradaki kazılarda, kaplar, köpekler ve diğer hayvanlar gibi birçok inşa hediyesinin yanı sıra, bir idolün yerleştirildiği merkezi bir deliğe sahip bir platform ortaya çıktı. Kompleks, hacılar ile dini faaliyetlerde bulunulan bu idol etrafında tasarlanmış gibi görünüyor.

(Antik Peru Halkı Statü Göstergesi Olarak Kafatası Şekillendiriyordu)

Araştırmacılara göre, tüm bu keşifler, İnkaların Peru’nun Pasifik kıyısındaki büyük bir hac merkezi oluşturmak için Pachacamac alanında önemli değişiklikler yaptığını gösteriyor.

“Tanrılar ve ibadetleri, Kolomb öncesi toplumların yaşamında büyük bir rol oynuyordu. İnkalar bunu çok iyi anlıyordu ve güçlerini kullanmaya entegre ettiler. İmparatorluk çapında ibadeti teşvik ederek, imparatorluğu oluşturan birçok farklı halk arasında ortak bir kimlik duygusu yaratmaya katkıda bulunuyorlardı. Pachacamac bunun en çarpıcı örneklerinden biri.”


Phys.org. 25 Mayıs 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login