İnka Kızı Mumyası: La Doncella Kimdir?

500 yıl önce kurban edilen ve saçlarından yoğun koka ve alkol kullandığı anlaşılan İnka kızı, La Doncella adıyla biliniyor.

Yakından bakıldığında, günümüzde müzede sergilenen İnka kızının doğal olarak mumyalanmış bedeninin çarpıcı bir şekilde korunmuş hali ortaya çıkıyor. (C: Johan Reinhard)

“La Doncella” veya “Llullaillaco Maiden” adı verilen mumya, 500 yıldan fazla bir süre önce And Dağları’nda bir kurban töreni sırasında ölen genç bir kıza ait.

1999 yılında, Arjantin’deki Volcán Llullaillaco zirvesinin yakınında bulunan bu İnka mumyası o kadar iyi korunmuştu ki, antik Capacocha ritüellerinde kurban edilen birçok hayata ışık tuttu. Mumyalanmış kalıntıları bulan arkeologlara göre, kız ve beraberinde bulunan diğer iki çocuk, tanrılara adak olarak soğuğa yenik düşmek üzere bir dağın tepesine bırakılmıştı.

Testler, 13 yaşındaki çocuğun hayatının son yılında yüksek düzeyde koka kullandığını, ancak alkol kullanımının yalnızca son haftalarda arttığını ortaya çıkardı. (C: Johan Reinhard)

Yapılan testler sonucunda, kurban edilen ve doğal yollarla mumyalaşarak günümüze dek korunagelmiş bu üç İnka çocuğuna, özellikle de aralarındaki en büyük çocuk olan 13 yaşındaki bu kız çocuğuna, ölmeden önceki son yılında düzenli olarak uyuşturucu ve alkol verildiğine dair kanıtlar bulundu.

Ölümünden yaklaşık 1 yıl önce kurban edilmek için seçildiği düşünülen çocuğun, bir yıl boyunca mısır ve hayvansal protein (lama eti) gibi seçkin yiyecekleri tükettiği sonucuna varıldı.

İnka kızının mumyası, Arjantin Salta’daki Alta Montaña Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

You must be logged in to post a comment Login