İnka İmparatorlarının Kökenleri DNA Yoluyla Araştırılıyor

Peru’daki araştırmacılar, Amerika’da İspanyol öncesi en büyük uygarlık olan İnkalar’ın kökenlerini, imparatorlarının günümüzdeki torunlarının DNA’sı aracılığıyla takip edebildiklerini düşünüyor.

Machu Picchu.

Antik başkent Cusco’daki İnkalar, günümüz Arjantin’in batısından Kolombiya’nın güneyine kadar uzanan Tahuantinsuyo adlı geniş bir imparatorluğu kontrol ediyordu.

16. yüzyılda istilacı İspanyollar tarafından fethedilmeden önce 200 yıldan daha uzun bir süre boyunca hüküm sürdüler.

İmparatorluk, günümüz Peru’sunda, şimdi UNESCO Dünya Mirası Alanı ve büyük bir turistik cazibe merkezi olan Machu Picchu’daki tepe kalesini içeriyordu.

İnka kültürü, örgütsel becerileri ve mühendislik ustalıkları karşısında büyülenen araştırmacılar Ricardo Fujita ve Jose Sandoval, onların torunlarının genetik profili ile ilgilenmeye başladı.

(Andlarda Yaşayan Etkileyici İnka Öncesi Toplumda Hiyerarşi Yoktu)

Araştırmacılar, amaçlarının, eşsiz bir İnka patriği olup olmadığını ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor.

Fujita, “Baba ve oğul arasında değil, insanlar arasında bir babalık testi gibi.” diyor.

Bilim insanları İnkaların kökeniyle ilgili iki ortak efsaneyi doğrulamak istiyor. Bu efsanelerden biri, İnkaları, Peru’nun Puno bölgesindeki Titicaca Gölü’nün etrafındaki bir çifte bağlıyor. Diğeri ise ilk İnkaları, Cusco bölgesindeki Pacaritambo dağından Ayar kardeşler olarak tanımlıyor. DNA örnekleri de bu iki yerde yaşamış insanların kalıntılarından alındı.

Fujita, “Torunlarının genetik parmak izlerini takip ettiğimizden üç yıl sonra, İnka uygarlığının kökenini açıklayan iki efsanenin ilişkili olabileceğini doğruladık.”

Genetik benzerlikler

Fujita, “Bütün bireylerin soy ağacını yeniden yapılandırmak için 3000’den fazla insanın kalıtımsal temeli karşılaştırıldı.”

“En sonunda İnka soylularına yakın genetik benzerlikleri paylaşan neredeyse 200 kişiye kadar indirdik.”

Sandoval, “Vardığımız sonuç, Tahuantinsuyo soylularının, biri Titicaca Gölü’nde, diğeri Cusco’daki Pacaritambo dağında olmak üzere iki diziden geldiği. Bu da efsaneleri doğrular.”

(İnkalar Ritüeller İçin Gönüllü Olarak Şiddet Görüyordu)

Fakat bu aynı zamanda iki efsanenin de bağlantılı olduğunu gösteriyor.

“Muhtemelen ilk göç Puno bölgesinden geldi ve  birkaç on yıl boyunca Cusco’ya gitmeden ve Tahuantinsuyo’yu kurmadan önce Pacaritambo’da kuruldu.”

Ancak araştırmacıların çalışmaları burada bitmiyor. Şimdi zamanda geriye gitmek istiyorlar.

Dolayısıyla, en önemli İspanyol öncesi uygarlığın kökeninin en eksiksiz resmini oluşturmak için, mumyalar gibi antik kalıntıların DNA’sını test etmek zorundalar.

Görev oldukça karmaşık görünüyor çünkü 1532’de ulaşan İspanyol istilacılar, aileleri Hıristiyanlığa dönüştürmeye çalıştıkları için İnka mumyalarını yok etti.

Araştırmacılar artık İnkaların en doğrudan torunlarının tarihini takip etmek için gömüldükleri yeri arıyorlar.

Yapılacak DNA analizleri, insanların gerçek kökenini anlamak için arkeolojik ve antropolojik araştırmalara da katkıda bulunacak.


Phys. 26 Mayıs 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login