Palmira’nın Yıkılan Zafer Takı’nın Kopyası Londra’da Sergileniyor

Palmira Antik Kenti’nde IŞİD’in yok ettiği Zafer Takı, Londra’da tekrar yaratılarak Trafalgar Meydanı’na yerleştirildi.

Palmira'nın Yıkılan Zafer Takı'nın Kopyası Londra Sergileniyor

Geçtiğimiz Ekim ayında IŞİD militanları tarafından yıkılan 2000 yıllık zafer takı, Mısır’dan getirilen taşlarla İtalya’da yeniden yaratıldı ve İngiltere’de bir meydana yerleştirildi.

Oxford Enstitüsü Dijital Arkeolojisi’nden direktör Roger Michel, “Londra’da böyle bir saldırı olsaydı kimse kalıntıları o şekilde bırakmazdı. Bu tür anıtların oldukça fazla önemi vardır. Kimse teröristlerin bu tür yapıları yıkmak için ikinci bir şansı olduğunu düşünmemeli.”

11 ton ağırlığındaki Zafer Takı, altı saatlik yükleme işlemi sonrasında salı günü Boris Johnson tarafından açıklandı.

Suriye Eski Eserler ve Müzeler Bakanı Maamoun Abdulkerim, yeniden yapılan takın, Palmira’nın rekonstrükte edildikten sonra nasıl görünceği için bir model olduğunu ve bir barış mesajı olduğunu vurguladı.

Palmira'nın Yıkılan Zafer Takı'nın Kopyası Londra Sergileniyor

Abdulkerim: “Suriyeli insanların hayatı kültürel kimliklerine dayalı ve Palmira bu kimliğin en eşsiz ve sıradışı kültürel miras alanlarından biri. Sadece Suriye’nin değil, tüm dünyanın. Eğer Palmira’nın rekonstrüksiyonu global bir görev olarak ele alınırsa, buranın eski ihtişamına kavuşacağını biliyoruz.”

Yeniden yapılan Zafer Takı, New York’ta Dubai’de halka açık sergilenmesinden önce, Dünya Kültürel Miras Haftası etkinliği nedeniyle Londra’daki meydanda üç gün boyunca duracak.


The Guardian

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login