Adana’da Magarsus Antik Kenti Tiyatrosu Ortaya Çıkıyor

Adana’nın Karataş ilçesinde yer alan Magarsus Antik Kenti’nin tiyatrosu ortaya çıkartılıyor. 150 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde olan antik tiyatronun yaklaşık 3.000 kişilik olduğu tahmin ediliyor.

Adana'da Magarsus Antik Kenti Tiyatrosu Ortaya Çıkıyor

Magarsus Antik Kenti’nde üçüncü yılına giren arkeolojik kazı çalışmalarında, öncelikle antik kente ören yeri statüsü kazandırılması amaçlanıyor. Adana Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, ören yeri statüsü için gerekli başvuruların yakında yapılacağını duyurdu.

Üç yıldır müze tarafından kazıların yürütüldüğü antik kentte sadece tiyatronun açığa çıkarılması için çalışmalar sürüyor. İlerleyen yıllarda kazı alanının genişlemesi bekleniyor. Açık hava müzesini andıran Magarsus Antik Kenti’nin kazıları tamamlandıktan sonra turist çeken bir bölge olması hedefleniyor. Karataş ilçesindeki birçok yerel evde, Magarsus Antik Kenti’nin tarihi taşlarının kullanıldığı görülüyor.

Antik Çağ boyunca, Akdeniz’in en önemli ticaret ve askeri limanlarından olan Magarsus Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bilgilere göre, Helenistik dönemde arazinin doğal eğiminden faydalanılarak yerel kireçtaşı bloklar kullanılarak inşa edilen tiyatronun cavea kısmının kazısı büyük oranda tamamlandı.

Magarsus Antik Kenti kazılarının Bilimsel Danışmanı Dr. Fatih Erhan, buranın ören yeri statüsü kazanmasının çok önemli olduğunu belirtti ve Magarsus Antik Kenti’nde şu anda bile tespiti yapılmış tiyatro, Athena Magarsia Tapınağı, stadion, sarnıçlar, hamamlar, ortaçağ kalesi ve oldukça devasa bir kent suru kalıntılarının toprak yüzeyinde görüldüğünü söyledi.

Magarsus Antik Kenti

Adana'da Magarsus Antik Kenti Tiyatrosu Ortaya Çıkıyor

Magarsus Antik Kenti Adana’ya 49 km. uzaklıktaki Karataş İlçesi’nin 4 km. batısında Dört Direkli mevkiinde yer alıyor. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait yazıtlar ile sikkeler ile diğer resmi belgelerde kentin ismi hep Mallos olarak geçmekte. Antik yazar Strabon’a, kentin Troia Savaşı’ndan sonra bölgeye gelen Mopsos ile Amphilokhos tarafından kurulduğunu söylüyor. Ardından, Amphilokhos’un Argos’a döndüğünü yazan Strabon, bir süre sonra Amphilokhos’un tekrar Mallos’a geri geldiğini, Mopsos’la aralarında başlayan iktidar mücadelesi sonucunda, her ikisinin de öldüğünü, kentte birbirine uzak iki yere gömüldüğünü söylüyor. Kentte bulunan Athena Magarsia’ya adanmış olan tapınak, Helenistik dönemde tüm Doğu Akdeniz’deki en önemli kehanet merkezlerinden biri olarak kabul edilmekte.

Magarsus Antik Kenti’nin tarihi MÖ. 5 ila 4. yüzyıllara dayanıyor. Önceleri Antik Yunanlıların hakimiyetinde olan kent, daha sonra bir dönem Perslilerin hakimiyeti altına girdi. 330 yılında Büyük İskender’in İssos’ta Pers kralını yenmesiyle antik kent, Büyük İskender’in hakimiyeti altına girdi. 1800 yıl önce yaşayan antik coğrafyacı Arianos, Büyük İskender’in bölgeye geldiği zaman, alanın kuzeyindeki alandan akan Ceyhan nehrinin üzerine bir köprü inşa ettirip önce Magarsus kentine geldiğini, antik tiyatronun 200 metre kuzeyindeki Athena Magarsia Tapınağı’nı ziyaret ettiğini, sunularda bulunduğunu, daha sonra kentin efsanevi kent kurucusu Anflakos’un mezarını ziyaret ettiğini sonra da buraya çok yakın olan Mallos’a geçtiğini aktarmakta.

Magarsus Antik Kenti'ne ören yeri statüsü verilecek

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login