Adana’da Milli Mensucat Fabrikası Müze Olarak Yakında Açılıyor

Adana’da tarihi Milli Mensucat Fabrikası’nda 68.000 metrekarelik alanda yapımı süren Ortadoğu ve Türkiye’nin en büyük müze kompleksi yakında açılıyor.

İHA’nın haberine göre, Tarihi Milli Mensucat Fabrika binasında kurulacak olan müze kompleksi çok yakında kapılarını ziyarete açacak. Restorasyon çalışmaları devam eden binada, 2016 yılının ilk çeyreğinde teşhir tanzimin yapılacağı duyuruldu.

Adana’nın Seyhan ilçesinde 1907 yılında inşa edilen ve atıl halde bulunan Milli Mensucat Fabrikası’nda müze kompleksi kurma çalışmaları hızla devam ediyor. İki kısımdan oluşacak kompleksin ilk kısmında, arkeolojik eserler ve mozaik eserler, ikinci kısmında ise Adana’nın tarım kenti olmasından dolayı tarımsal aletlerin ve iş makinelerinin tarihi sergilenecek. Komplekste ayrıca çocuklar için de toprak ve seramik atölyeleri bulunacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari yaptığı açıklamada, müzenin Ortadoğu ve Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliği taşıdığını vurguladı ve Paleolitik Çağ’dan Doğu Roma Dönemi sonuna kadar tarihlenen nadir eserlerin sergileneceğini söyledi.

Milli Mensucat Fabrikası Türkiye’nin 7. Adana’nın ise ilk tekstil fabrikası olma özelliğini. Yazar Orhan Kemal de bu fabrikada uzun yıllar memurluk yapmıştır. Hatta, yazarın ünlü romanı “Murtaza”, bu fabrikanın  gece bekçisidir.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login