Çanakkale’de 70.000 Yıllık Taş Aletler Bulundu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Çamkabalak Köyü’nün güneydoğusundaki küçük kayalıklarla kaplı alanda 70.000 yıllık taş aletler bulundu. Taş aletler, yonga parçaları ve çekirdeklerin bulunduğu bu alan Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. Derecede Sit Alanı ilan edildi.

Çanakkale'de 70.000 Yıllık Taş Aletler Bulundu

2 yıl önce Ayvacık ilçesine bağlı Çambakalak köyü girişinde yer alan yerel taş ustaları tarafından taş alım yeri olarak kullanılan bölgede binlerce yıl öncesine ait taş aletlere rastlandı. Bölgede detaylı inceleme başlatan arkeologlar, diskoid ve yarım ay biçimli aletler ile tek veya çift kenarlı kazıyıcılar, çontuklu düzeltili ve dişli aletler tespit etti. Bölgenin Orta Paleolitik dönem yerleşim yeri olduğu açıklandı.

Bulunan aletlerin genelde Neandertaller ile ilişkilendirilmesine rağmen bazen diğer insan türleri olan Homo Heidelbergensis, Homo Erectus ve Homo Sapiens ile bile ilişkilendirilebileceğini belirtildi. Taş aletler günümüzden önce 70.000 ila 30.000 yılları arasına, yani Orta Paleolitik döneme tarihleniyor.

Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da 14 Mart 2016 tarihinde aldığı karar ile Çambakalak Köyü girişindeki bu yeri Orta Paleolitik Dönem Açık Hava Yerleşimi alanı olarak belirleyip 1. Dereceden Arkeolojik Sit Alanı ilan etti. Alan koruma altına alındı ve yerel taş ustalarının bu bölgeden taş alımı yasaklandı.


canakkaletravel.com

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login