Norveç’te Bir Kişi Evini Temizlerken Viking Eserleri Buldu

Norveç’te evini temizleyen bir kişi, Vikinglerin ödeme yapmak için kullanmış olabileceği demir çubuklar buldu.

Bu demir çubuklar muhtemelen hem Demir Çağı’nda hem de Orta Çağ’da bir ödeme aracı olarak kullanıldı. Valdres demirinden yapılmıştı ve hepsi aynı şekilde dökülmüştü. C: Mildri Een Eide / Innlandet Fylkeskommune

Hepimiz evlerimizde derinlemesine temizlik yaptığımızda, sahip olduğumuzu unuttuğumuz şeyleri bulduğumuzda sevinmişizdir. Şanslıysanız, bir köşede biraz para ya da geçen hafta aradığınız şeyi bulmuş olmanız mümkün.

Norveç’te bir kadın, yakın zaman önce yaptığı bir temizlik sırasında çok daha sıra dışı bir şey buldu. Grete Margot Sørum adlı kadın, ailesinin Valdres’teki evini temizliyordu. Evin bodrumundaki eşyaları düzenlerken düzinelerce Viking çağı eserine rastladı.

(İlgili: Ot Temizleyen Çift, Bahçede Tudor Dönemi Paraları Buldu)

Eserler 1980’lerden beri evdeydi. Tarihi değeri olan bir şey bulduğunu fark eden Sørum, yerel bir müzeyle temasa geçti ve emanetleri teslim etti.

Açıklamada, arkeologların eserlerin Viking çağından veya erken Orta Çağlardan demir külçeler olarak tanımlandığı belirtildi. Fotoğraflarda, çubuk benzeri metal nesneleri görülüyor. Eserler neredeyse uzun saplı spatula şeklinde ve bir uçlarında delik var.

Demir çubuklardaki delikler, bunların bir demet halinde birbirine bağlandığını gösteriyor. C: Mildri Een Eide / Innlandet Fylkeskommune

Metal nesnelerin tümü kabaca aynı boyut ve ağırlığa sahipti, bu da uzmanların bunların bir ödeme şekli olabileceğine inanmasına neden oldu.

Sørum, babasının evin yakınında bir kuyu kazarken metal çubukları bulduğunu söylüyor. Babası daha sonra nesneleri onlarca yıl evde bir köşede tutmuştu.

Uzmanlar, birinin bin yıllık eserleri saklamak için gömmüş, ancak bir daha geri dönmemiş olabileceğini düşünüyor.

Britannica’ya göre Vikingler, “9. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar Avrupa’nın geniş bölgelerine baskınlar düzenleyip koloniler kuran” İskandinav savaşçılarıydı.

Eserler, kataloglama ve depolama için Oslo’daki Kültürel Tarih Müzesi’ne verildi.


Miami Herald. 19 Nisan 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login