Nimrud’dan Sonra Hatra Kenti de Yıkıma Uğradı

IŞİD’in Perşembe günü Nemrud kentini yerle bir etmesinin ardından bir yıkım haberi de yine aynı bölgeden geldi.

Kuzey Irak’taki Kürt kaynakları IŞİD militanlarının Hatra(Hazar) antik kentinin kalıntılarını yok etmeye başladığını bildirdi.

1987’de Dünya Mirası listesine alınan, Hatra antik kenti Musul’un yaklaşık 110 km güney-batısında bulunuyor. Kent M.Ö.2000 yılında Selevkos İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş olup, zamanında kalın duvarları sayesinde Roma istilalarına dayanmış, önemli bir şehir olarak biliniyor.

IŞİD’in Nimrud şehrini hedef almasının ardından, Hatra kentinin de saldırıya uğrayabileceği uzmanlar tarafından dile getirilmişti. UNESCO yapılan saldırıları kültürel temizlik olarak tanımladı.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova “ Yapılan saldırılar Irak halkına, bölgede güvenli bir yerin kalmadığını gösteriyor. Bu bölgede insanlar, azınlıklar, insanlığın ortak mirası tehlike altında. Bu saldırılara sessiz kalamayız. Yapılan bu saldırıların hiçbiri siyasi ve dini alanda meşru sayılamayacak düzeydedir. Tüm politikacılara ve din adamlarına, Mezopotamya medeniyetinin mirasını paylaşan bütün profesörlere, kurumlara, müzelere, gazetecilere çağrıda bulunuyorum. Konuyla ilgili olarak Güvenlik Konseyi Başkanı’nı ve Uluslara Ceza Mahkemesi Savcı’sını da uyardım. Bütün uluslararası kuruluşlar ve Irak halkı bu yıkımı durdurmak için çaba göstermeli. UNESCO olarak, Irak mirasını koruma, kültürel eserlerin yasadışı yollarla transferini engelleme, terörizm finansmanının önüne geçme konusunda kararlıyız” açıklamasında bulundu.

bbc

You must be logged in to post a comment Login