Mısır’daki Yeni Krallık Mezarlığında Yeni Bulgular

Yukarı Mısır’daki Al-Ghoreifa bölgesinde, Yeni Krallık (MÖ 1550-1070) dönemine tarihlenen bir mezarlıkta yeni bulgular ortaya çıkarıldı.

Arkeologların belirttiğine göre, Eski ve Orta Krallıklara ait mezarlıklar yıllar önce ortaya çıkarılmış olsa da, bu son keşif, arkeoloji bilgisine önemli bir katkı yapacağa benziyor.

Mezarlık, antropoid kireçtaşı lahitlerle dolu bir dizi kayaya oyulmuş mezar ve dini tasvirlerle süslenmiş karmaşık bir şekilde dekore edilmiş ahşap tabutlar barındırıyor.

Keşifte ayrıca eski Mısır tanrılarını tasvir eden 25.000 heykel ve fayanstan yapılmış ushabti heykelcikleri de ortaya çıkarıldı.

Mezarlarda ayrıca mumya maskeleri ve son derece iyi korunmuş, 4 ila 4,5 metre uzunluğunda, Ölüler Kitabı’ndan metinler taşıyan bir papirüs ve kanopik kavanozlardan ve tılsımlardan oluşan bir koleksiyon da bulundu. Bu papirüs halka açık sergilenmek üzere Büyük Mısır Müzesi’ne nakledilecek.

Waziri, bu cenaze koleksiyonundaki en önemli ve estetik açıdan büyüleyici öğelerin arasında, Amun Tapınağı’nın gözetmeni Djehuty ve Djehuty’nin şarkıcısı Nany’nin yanı sıra diğer üst düzey yetkililer ve rahiplere atfedilenler olduğunu söylüyor.

Waziri ayrıca Baş Rahip Djehuty’nin kızı Tadi Essah’ın çarpıcı biçimde boyanmış insan biçimli tabutunun yanı sıra seçkin kanopik kavanozlara da dikkat çekiyor.

İlk araştırmalar, o döneme ait binlerce tılsım, ushabti heykelciği, heykel ve mumya içeren tabutun bulunmasıyla, bu mezarlığın bir bölümünün Geç Dönem’de (MÖ 664-MÖ 332) yeniden işlevlendirildiğini ortaya çıkardı.

Mısır kazı heyeti, Al-Ghoreifa’daki kazı çalışmalarına 2017 yılında başladı. Önümüzdeki yıllarda kazılara devam edilmesi planlanıyor.


Ahram Online. 15 Ekim 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login