Mısır Turizmi Canlandırmak için 3 Antik Mezarı Ziyarete Açtı

Mısır, Sina yarımadasındaki uçak kazasından sonra, turizm gelirlerini yükseltmek ve ülkeye ilgiyi arttırmak için antik Luxor şehrinde daha önce halka kapalı olan 3,000 yıllık üç mezarı daha ziyarete açtı.

Perşembe günü ziyarete açılan mezarlardan en önemlisi Kral Tutankamun’un Kuş bölgesi valisi Huy’un mezarı. Mezarın duvarlarında Nubiyalıların valiye altın ve havan kürkü şeklinde vergi getirdiği ve Mısır’ın o zamanki egemenliğini vurgulayan betimler bulunuyor.

Nubiyalılar Kuş valisi Huy'a vergi getiriyor. Mezardaki betim.

Nubiyalılar Kuş valisi Huy’a vergi getiriyor. Mezardaki betim.

Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty Luxor’un Quirnat Marey bölgesindeki mezarların 3,000 yıl önceki Yeni Krallık döneminde soylular için yapılan en önemli mezarlardan olduğunu söyledi..

Eldamaty, bakanlığın turizmi canlandırmak için arkeolojik yerleri öne çıkarma politikası çerçevesinde mezarların halk açıldığını söyledi.

Mısır’da ekonomi için büyük bir döviz kaynağı olan turizm, yıllar süren politk kargaşalardan sonra yavaş bir gelişme göstermekteydi.

Associated Press

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login