Mısır’daki Çöl Yerleşiminde Roma Mezarları Keşfedildi

Mısır’daki Dakhla çöl yerleşiminde yapılan arkeolojik kazılarda, parlak renklerle boyanmış Roma dönemi mezarları ortaya çıkartıldı.

Mısır’daki Dakhla çöl yerleşimindeki Beer El-Shaghala sahasında yapılan kazı çalışmaları sırasında iki Roma mezarı ortaya çıkartıldı.

Tamamlanamadan yarım bırakılmış iki mezarın duvarları, dini sahneler ile parlak renklerle boyanmış.

(Antik Mısır Öğrencileri de Ev Ödevi Yapıyordu)

Eski Eserler Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, ilk mezarın alçıyla kaplı 20 basamaklı bir merdivene sahip olduğunu söylüyor.

Mezarın ana odası, kısmen tahrip olmuş tonozlu tavanlı kerpiçten yapılmış. Mezarın kuzey duvarı, insan kafatasları ve iskeletleri ile kil yağ lambaları ve çömlekleri içeren iki mezar odasına sahip.

Antik Mısır Eserleri Dairesi Başkanı Aymen Ashmawi, ikinci mezarın kuzey duvarında tonozlu bir odaya açılan bir tören koridoru olduğunu söyledi. Koridorda, mumyalama işlemini gösteren boyalı bir sahne ile oyulmuş bir niş yer alıyor.

Ashmawy, bölgede yakın zamanda 10 mezar daha ortaya çıkarıldığını ekledi. “Piramit şeklindeki çatıları ve her biri iki veya üç seviyeden oluşan mezarları ile çok seçkin bir mimari tarza sahipler.”


Ahram Online. 15 Ocak 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login