Mısır’da Tanrı Amun’un Şarkıcısına Ait Olabilecek Lahit Bulundu

Luxor’un batısında, Amenhotep Huy mezarındaki restorasyon çalışmaları sırasında tanrı Amon’un şarkıcısına ait olabileceği düşünülen bir lahit bulundu.

Mısır’ın Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, lahitin bugüne kadar çok iyi korunageldiğini ve şu ana kadar içindeki kişinin kimliği tespit edilemese bile MÖ. 900 ila MÖ. 100 yılları arasına tarihlendiğini belirtti.

Tahtaya oyulmuş lahitin üzeri sıvayla kaplanmış ve Toth, Anubis, Osiris, Isis, Horus’un dört oğlu gibi çeşitli Mısır tanrıları betimlenmiş. Ayrıca uzmanların, kişinin kimliği ve başka bilgiler verebilecek olan lahite kazınmış hiyeroglif yazılar üzerine çalışmaya başladığı belirtildi.

Lahitin içindeki mumya ile ilgili olarak verilen diğer ilginç bilgiler arasında ise, kişinin ketenle mumyalanması ve suratının maskeyle kapatılmış olması. Ayrıca boynunda da dini bir kolye ile kafasında çiçeklerle süslenmiş bir peruk bulunmuş.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply