Mısır’da Tanrı Amun’un Başrahibinin 2,700 Yıllık Lahdi Keşfedildi

Mısır Eski Eserler Bakanı’nın açıklamasına göre Luksor’un Batı yakasında, antik Mısır tanrısı Amun Ra’nın başrahibi Ankhef-in-Khunsu’nun lahti bulundu. Bakan Eldamaty, mezarın yapıldığı kayaya oyulan bir nişte keşfedilen lahdin çok iyi korunmuş durumda olduğunu söyledi.

Lahit MÖ 943-MÖ 716 yılları arasında hüküm süren 22. Hanedanlık dönemine tarihleniyor. Lahit, MÖ 1391-MÖ 1353 yıllarında hükmeden Firavun 3. Amenhotep’in veziri ve valisi olan Amenhotep-Huy’un mezarının içinde bulundu. 

Yukarı Mısır Eski Eserler Departmanı Müdürü Sultan Eid “Lahit tahtadan yapılmış ve bir sıva katmanıyla kaplanmış. Lahdin üstünde ölü bir peruk, çiçekler ve renkli kurdelelerle süslenmiş bir taç, törensel bir sakal, ve göğsünde bir kolye takar şekilde betimlenmiş. Elinde de papirüs çiçekleri tutuyor” dedi. Eid lahitte bir mumya bulunduğunu fakat henüz incelenmediğini belirtti.

Eid ayrıca lahitte, ölünün Mısır tanrıları Osiris, Nefertem, Anubis ve Hathor’a adak sunmasını betimleyen bir dizi hiyeroglif yazı olduğunu ekledi.

Bakanlık yetkilisi Mahmut Afifi, “Lahit, 22. Hanedanlığın kendine özgü ve ayırt edici tarzında yapılmış. Görünüşe göre mezar, bitirildikten 500 yıl sonra yeniden kullanılmış” dedi ve lahdin iyi korunmuş olduğunu ekledi.

1978’de keşfedilen Amenhotep-Huy’un mezarı Teb Nekropolü’nde bulunuyor. Mezarın mimari öğeleri, 2009 yılından beri Madrid’deki Antik Mısır Çalışmaları Enstitüsü önderliğinde araştırılıyor ve restore ediliyor.

Amenhotep-Huy’un mezarındaki sahnelerin çoğu, vezirin tarım, avlanma ve balık tutma gibi günlük faaliyetlerini temsil ediyor. Bunun yanında Huy ve aile üyelerinin, başrahipler tarafından karşılandığı sahneler, ve kadın müzisyen ve dansçıların bulunduğu sahneler de görülüyor.

Teb Nekropolü Nil’in batı kıyısında, Teb (yani modern Luksor) şehrinin karşısında yer alıyor. Bu alan Yeni Krallık Dönemi’nden başlayarak (MÖ 1580-MÖ 1080) bin yıldan uzun bir süre boyunca, birçok firavunun, soyluların ve üst düzey memurların törensel mezarları için kullanıldı.

Ankhef-in-Khunsu tanrılara adak sunar iken

AhramOnline, Cairo Post
Görseller: Mısır Eski Eserler Bakanlığı'nın Resmi 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login