Göbekli Tepe’ye Ne Olacak?

Şanlıurfa’daki tarihin en eski tapınağına ev sahipliği yapan Göbekli Tepe’yi duymayan kalmamıştır. Bu dünyaca ünlü, eşsiz tapınağın kazılarını 1995 yılından beri yürüten Klaus Schmidt’in, geçtiğimiz temmuz ayında kalp krizi geçirerek vefat etmesi hepimizde derin bir üzüntü yaratmıştı. Yaklaşık 20 yıldır Göbekli Tepe’ye kazı başkanlığı yapan Schmidt’ten sonra ise kafalarda bazı sorular belirdi. Peki bundan sonra Göbekli Tepe’de ne olacak? Kazılara devam edilecek mi? Göbekli Tepe’ye yeni bir kazı başkanı mı gelecek?

Göbekli Tepe kazılarının bundan sonrası için yapılan plan, Klaus Schmidt’in ekibinin kazılara devam etmesi yönünde. Ekibin, Klaus Schmidt’in izinde, kazı alanının belli başlı cevap bulması gereken yerlerde yapacağı kazılar eşliğinde devam etmesi bekleniyor. Yani Göbekli Tepe’ye en azından şimdilik, herhangi bir kazı başkanı arayışı söz konusu değil. Yıllardır yapılan kazılar ve beraberinde günyüzüne çıkan birbirinden değerli buluntuların etüt edilerek yayınlanması için de çeşitli çalışmalar ekip tarafından yürütülecek. Kazılacak alanların sayısının azaltılarak, bulunan eserlerin üzerinde yapılacak çalışmalara ağırlık verilmesi de gündemde.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply