Meksiko’da Antik Buhar Kulübesi Bulundu

Meksiko’daki arkeologlar, 14. yüzyıla ait, Amerika yerlilerinin yaptığı oldukça sağlam bir sauna keşfetti. 

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’ne göre, küvetin ya da buhar banyosunun bulunduğu buhar kulübesinin esas parçaları hala sağlam duruyor. 

Temazcal olarak bilinen bu yapılar, yıllar önce Mezoamerika’daki yerli halk tarafından inşa edilerek; tıbbi amaçlar, dini törenler ve kadınların doğum yapması gibi işlevler için kullanıldı.

Tarihi La Merced semtindeki bu keşif, uzmanların, günümüz Meksiko’sunun yer aldığı antik metropol Tenochtitlán’ın ilk bölgelerinden biri olan Temazcaltitlán’ın tam olarak yerini belirlemesine yardımcı oldu.

(Meksika’da Bulunan Altın Külçe, Aztek Hazinesinin Parçasıydı)

Yapılan kazılarda, İspanyol fethinden sonra inşa edilen, duvarları kırmızı motiflerle süslü, iyi korunmuş bir evin kalıntıları da ortaya çıkarıldı. Evin, 16. yüzyılda yaşamış soylu yerlilerden bir aileye ait olduğu düşünülüyor.

Kazı çalışmalarına öncülük eden Víctor Esperón Calleja, “Bulgularımız, 16. yüzyılda bu bölgenin başlangıçta düşündüğümüzden daha kalabalık bir yer olduğunu gösteriyor.” diyor.

Ayrıca ekip, muhtemelen 1720-1820 yılları arasında o bölgede kurulmuş bir tabakhanenin kalıntılarını da ortaya çıkardı. Bu alan, 16. ya da 17. yüzyılın başlarına dayanan, Barok tarzında inşa edilmiş ve şimdilerde kültür merkezi olarak kullanılan Casa Talavera binasının yanında yer alıyor.

Meksika’da yaklaşık 200.000’e yakın arkeolojik alan bulunuyor: Ülkenin güneyindeki Maya harabeleri ve piramitleri, kuzeyindeki Chihuahua eyaletinde yer alan Paquime bölgesindeki çamurdan yapılar ve Meksiko’nun kuzeyinde yer alan gizemli Teotihuacan gibi alanlar bunlar arasında.


BBC. 22 Ocak 2020.

Yorumlar
Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans öğrencisi. Arkeolojiyle, sanat tarihiyle ve grafik tasarımla ilgili.

You must be logged in to post a comment Login