Meksika’da Aztek Alkol Tanrısının Duvar Resmi Keşfedildi

Arkeologlar, tüylü başlık takan bir tanrıyı gösteren duvar resminin, muhtemelen pulque tanrısı Tepoztēcatl’ı tasvir ettiğine inanıyor.

C: Instituto Nacional de Antropología e Historia

Tepotzlán’daki bir manastırda keşfedilen Kolomb öncesi bir duvar resmi, Meksika’nın yerli sakinleri ile 16. yüzyılda İspanyol fethinden sonra kültürel ifadeyi kontrol etmeye çalışan Katolik kilisesi arasındaki ilişkiye ışık tutabilir.

Ulusal Arkeoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH), bu ayın başlarında arkeologların, Ex Convento de la Natividad’ın (eski Doğuş Manastırı) bir köşe şapelinde birkaç kat beyaz boyanın altına gizlenmiş duvar resmini bulduğunu duyurdu.

(İlgili: Aztek Uygarlığı: Meksika’nın Son Yerli İmparatorluğu)

Duvar resmi, yaklaşık bir metrelik kırmızı bir daireden oluşuyor. Dairenin içinde, bir balta, bir chimalli veya kalkan, bir çiçek sapı ve geleneksel olarak Aztek aristokrasisinin bir üyesi tarafından giyilen tüylü bir başlık veya “penacho” da dahil olmak üzere Kolomb öncesi birkaç görüntünün sahnesi var.

C: Instituto Nacional de Antropología e Historia

Tüylerin ve diğer organik malzemelerin kırılgan doğası nedeniyle, çok az penacho keşfedildi ve bunların duvara yapılmış resimleri çok az. Gerçek başlığın en iyi bilinen örneği olan Moctezuma başlığı, şu anda Avusturya’nın Viyana kentindeki bir etnografya müzesi olan Welt Museum’un koleksiyonunda yer alıyor ve 2021 yılında bu öğeyi Meksika’daki bir sergiye ödünç verme talebini reddettiler.

Manastırdaki buluntu, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilen kilisenin ana yapısını onarmak için görevlendirilen restoratörleri şaşırttı. Bina, Eylül 2019’da Meksika’nın orta Pasifik kıyılarını vuran bir dizi deprem ve artçı sarsıntı sırasında hasar görmüştü.

Köşe şapelleri, “capillas posas” olarak bilinir ve -önemleri henüz kesin olarak belirlenememiş olsa da- uzmanlar, yerli halkın kitlesel Hıristiyanlığa dönüşümünü hızlandırmak için düzenlenen ayinler sırasında bir rahibi ve onun donanımlarını barındırmak için inşa edildiklerine inanırlar. Alanda sadece üç köşe şapel ayakta duruyor ve hiçbiri iyi durumda değil. Bunlardan biri, Kolomb öncesi sembolleri olan daireyi içeriyor.

C: Instituto Nacional de Antropología e Historia

Yerel topluluklar hala her yıl, Nahuatl dili konuşan Azteklerin taptığı alkollü içecek pulque’un Aztek tanrısı Tepoztēcatl için bir tapınağı olan arkeolojik alan El Tepozteco’nun bulunduğu yakındaki bir dağa hac ziyareti yapıyor. Nahuatl dili konuşan Aztekler, bölgede yaşıyorlardı ve muhtemelen manastırın inşası için işgücünün ve emeğin çoğunu sağlayan topluluktu.

Restoratörler, manastırın bir Dominik düzeninde ilk kez dikildiği 1555-1580 arasındaki benzer bir döneme tarihlenen yakındaki bir duvarda benzer boyutta mevcut işaretlerin farkındaydı. Ancak bunların hepsinin kesinlikle Meryem Ana ile ilişkilendirilen Hıristiyan işaretleri olduğuna dikkat çekmişlerdi. INAH ise yaptığı açıklamada, yeni bulgunun tanrı Tepoztécatl ile ilgili olmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Proje koordinatörü Frida Mateos Gonzalez, restoratörlerin, manastırdaki açık hava avlusunun her bir köşesine inşa edilmiş dört küçük yapıdan birinin duvarlarından kireçtaşı badana tabakasını kaldırırken çizimi gördüğünü söylüyor.

C: Instituto Nacional de Antropología e Historia

“Bu inanılmaz bir sürprizdi, çünkü her zaman olağandışı bir şey için gözlerimizi dört açsak da, bulmayı beklediğimiz bir şey değildi. Bir boya tabakasını çıkarmamız durumunda her bir tabakayı çok dikkatli bir şekilde çıkarmak zorunda kaldığımız için çok hassas bir işlemdi.”

“En kısa zamanda kompleksin diğer şapellerini ve bölümlerini inceleyeceğiz ama bu çok yavaş bir süreç ve ne kadar süreceğini söyleyemem.”

Şapel şu anda halka kapalı. Mateos Gonzalez ayrıca, manastırdaki bir duvarda başka bir rengin (sarı) izlerinin de bulunduğunu ve pigmentin kökenine ilişkin araştırmaların çok yakında başlayacağını açıkladı.


The Art Newspaper. 12 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login