Meksika’da 9.900 Yıllık İskelet, Diğerlerinden Farklı Çıktı

Tulum’daki batık mağaralarda keşfedilen bir iskelet, Meksika’nın en eski yerleşimcilerine yeni bir ışık tutuyor.

Meksika, Tulum yakınlarındaki Chan Hol Mağarası’nda sualtı keşfi.C: Eugenio Acevez.

İnsanlar en azından Geç Pleistosen’den (126.000-11.700 yıl önce) beri Meksika’nın Yucatán Yarımadasında yaşıyorlar. Meksika’nın bu en eski yerleşimcileri hakkında bildiklerimizin çoğu, Quintana Roo eyaletindeki Tulum yakınlarında, batık mağaralarda bulunan dokuz iyi korunmuş insan iskeletinden geliyor.

Yapılan yeni çalışmada araştırmacılar, Tulum mağara sistemi içindeki Chan Hol sualtı mağarasında bulunan yüzde 30 tüm haldeki bir iskelet olan ‘Chan Hol 3’ü tanımlıyor.

(Amerika’daki Kafatasları Birden Fazla Göç Dalgası Gösteriyor)

Araştırmacılar, zarar vermeyen bir tarihleme yöntemi kullandılar ve kraniyometrik ölçümler aldılar. Daha sonra kafatasını Kuzey, Orta ve Güney Amerika’dan 452 kafatasının yanı sıra Tulum mağaralarında bulunan diğer kafataslarıyla karşılaştırdılar.

Analizler, Chan Hol 3’ün ölüm anında yaklaşık 30 yaşında bir kadın olduğunu ve en az 9.900 yıl önce yaşadığını gösterdi. Kafatası, karşılaştırma için kullanılan Tulum mağaralarından diğer üç kafatası gibi mezosefali bir özellikler (kafatasları dar ya da geniş olmayan, geniş elmacık kemikleri ve düz bir alın) ortaya koydu. Tulum mağara kafataslarının hepsinde diş çürüğü vardı, bu da potansiyel olarak daha yüksek şekerli bir diyet olduğunu gösteriyor.

(İlk Amerikalılardaki Popülasyon Çeşitlenmesinde Çevrenin Etkisi Var)

Bu durum, benzer yaş aralığındaki, kafatasları uzun ve dar olma eğiliminde olan ve çürükleri olmadan yıpranmış dişlere sahip diğer Amerikan kafataslarının çoğuyla tezat oluşturuyor. (Yıpranmış dişler, diyetlerinde sert yiyecekler olduğunu gösteriyor.)

İskelet, Meksika’nın Yucatán yarımadasında Tulúm kenti yakınlarındaki Chan Hol sualtı mağarasında bulundu. C: Eugenio Acevez

Araştırmacılar, Amerika kıtasındaki erken yerleşimciler için göreceli arkeolojik kanıt eksikliği ile sınırlı olsa da, bu kafatası modellerinin, Pleistosen’den Holosen’e geçiş sırasında Meksika’da ayrı yaşayan en az iki morfolojik olarak farklı insan grubunun varlığını gösterdiğini öne sürüyorlar.

“Tulúm iskeletleri, ilk olarak birden fazla grubun Amerika kıtasına ulaştığını ya da Yucatán yarımadasında izole kalmış küçük bir grup erken yerleşimcinin, farklı bir kafatası morfolojisi geliştirmesi için yeterli zamanın olduğunu gösteriyor.”

“Bu nedenle Amerika’nın erken yerleşim tarihi daha karmaşık ve önceden varsayıldığından çok daha erken bir zamanda ortaya çıkmış gibi görünüyor.”


Makale: Stinnesbeck, W., Rennie, S. R., Olguín, J. A., Stinnesbeck, S. R., Gonzalez, S., Frank, N., … & González, A. G. (2020). New evidence for an early settlement of the Yucatán Peninsula, Mexico: The Chan Hol 3 woman and her meaning for the Peopling of the Americas. PLOS ONE, 15(2), e0227984.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login