Maraş’ta Bir Arkeolog İzinli Define Kazısına Başladı

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesi’nde define olduğuna inanan arkeoloji mezunu bir kişi, resmi izinleri alarak kazı çalışması başlattı.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesi İsa Divanlı Mahallesi’nde define olduğuna iddia eden arkeoloji mezunu Hatice Kılıçaslan, resmi izinleri alarak kazı çalışması başlattı.

Mahalleli, polisin güvenlik önlemleri eşliğinde yürütülen kazı çalışmalarını merakla izledi. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Mal Müdürlüğü ve polis ekiplerinden oluşan komisyon gözetiminde başlatılan kazı çalışması iş makineleriyle yapılıyor.

(14 Maddede Türkiye’de İzinli Definecilik Gerçeği)

Arkeolog Hatice Kılıçaslan, resmi izinle yaptıkları kazı çalışmalarının üç gün boyunca devam edeceğini söyledi.

“Burası Ermeni yerleşkesi ve Yahudi Mahallesi. Burada odalar olduğunu düşünüyoruz.” diyen Kılıçarslan, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada bir hazine olduğunu düşündüğümüz için burada bir kazı çalışması başlattık. Allah kısmet ederse kazımız üç gün sürecek. Sabahleyin görüntülerimizi aldık. Ama tabii diğer cihazlarımızı kullanamadık. Tek bir cihazın yardımıyla şu anda hazine noktalarına doğru ilerleyeceğiz. Kazı alanımız çok dar olduğu için belki kazı alanımızı uzatmaya çalışabiliriz. Kazı ile ilgili gerekli tüm izinlerimizi aldık. Burada odalar olduğunu düşünüyoruz. Burası Ermeni yerleşkesi ve Yahudi Mahallesi. Buranın geçmişte bir konak olduğunu, konağın bahçesinde de bir oda, oda içerisinde de bir definenin var olduğunu düşünerek böyle bir kazı çalışması başlattık.”


Marasmanset. Emre Akkış.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login