Aizanoi Antik Kenti’nde Roma Hamamı Ortaya Çıktı

Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi’de Roma hamamı gün yüzüne çıkarıldı.

Aizanoi Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan hamam kalıntıları.

Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Zerrin Erdinç, il merkezine 48 kilometre uzaklıktaki bölgede daha önce Alman arkeologların yaptığı kazıların, restorasyonu da kapsayacak şekilde 2011’den itibaren Bakanlar Kurulu kararıyla çeşitli üniversitelerde görevli Türk arkeolog ve uzmanlar tarafından sürdürüldüğünü söyledi.

(Türkiye’de Görülmesi Gereken 50 Arkeolojik Yapı)

Daha önce yarım kalan hamam kazısını kendilerinin tamamladığını belirten Erdinç, “O dönemki hamamların günümüzün hamamları ile benzer olduğunu gördük. Hamamda çanak, çömlek gibi çok fazla kap yok. Sadece düşürülen sikkelerle karşılaşabiliyorsunuz.” dedi.

Ortaya çıkarılan hamam, soğuk, ılık ve sıcak bölümlerinden oluşuyordu ve MS 4. yüzyıla kadar faaliyetini sürdürmüştü.

Aizanoi Antik Kenti’nde, soğuk, ılık ve sıvak bölümlerinden oluşan hamam kalıntıları.

“Bu seneki çalışmalarımızda bir soğuk su havuzunu ortaya çıkardık. Yaklaşık 1 metre derinliğinde, 18 metre uzunluğunda bu havuz, yüzmekten daha çok dinlenme amaçlı yapılan bir havuz. Hamama giyinme-soyunma bölümünden giriyorsunuz. Eşyaları bıraktıktan sonra soğuk bölüme geçiyorsunuz. Daha sonra ılık bölüm, sonrasında ise sıcak bölüme geçiyorsunuz. Günümüzde olduğu gibi hamamlarda buhar odaları, masaj bölümleri bulunuyor.”

Erdinç, elde edilen bulgulara göre antik çağda hamamların sosyal alanlar olarak da kullanıldığını söyledi.

Bu yapıların yıkanma dışındaki işlevlerine değinen Erdinç, “Romalılar günün tamamını hamamda geçirebiliyorlar. Yıkanıyorlar, yemek yiyorlar, günlük aktivitelerini, sporlarını yapıyorlar. Hamamlara erkekler ve kadınlar ayrı saatlerde giriş yapıyorlar. Özellikle zengin Romalılar hizmet etmeleri için hamamlara köleleriyle gidiyorlar.” dedi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login