Kütahya’da Germiyanoğulları Dönemine Ait Hamam ve Mescit Bulundu

Kütahya’da, 2. Yakup Külliyesi çevresinde yürütülen arkeolojik kazılarda Germiyanoğulları dönemine ait hamam ve mescit bulundu.

Kütahya'da Germiyanoğulları Dönemine Ait Hamam ve Mescit Bulundu

Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından kent merkezindeki Ulu Cami arkasındaki 2. Yakup Külleyesi çevresinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında su yolları ile kanal sistemleri ortaya çıkarıldı. Kazılarda ayrıca 1380’li yıllarda Süleyman Şah zamanında yapılan tarihi hamam ile mescit kalıntıları bulundu.

Kazı çalışmaları için öncelikle bu alandaki evlerin kamulaştırıldığını belirten Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün;

“Kazılarda hamam ve mescit ortaya çıkartıldı. Kütahya geçmişte Germiyanoğulları’nın başkentiydi. Hamam da Germiyanoğulları dönemine ait. Yıkılan bir medreseden kalma taş kitabede burada bulduğumuz hamamdan bahsediyor. 1380’li yıllarda bu hamam Süleyman Şah zamanında yeni hamam olarak yapılmış. Bu hamamın mahalle hamamı değil, daha üst seviyede insanların kullandığı bir hamam olarak ifade edebiliriz. O tarihte burada bir mescitte namaz kılınıyordu. Ulu Cami o dönemde henüz yapılmamıştı. Ayrıca hamamın su yollarını, suyun geldiği yeri ortaya çıkardık.”

Kütahya'da Germiyanoğulları Dönemine Ait Hamam ve Mescit Bulundu

Türktüzün sözlerine şöyle devam etti;

Hamamın külhan bölümü, ısıtma bölümü ve diğer bölümlerini çıkarmaya çalışıyoruz. Kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra röleve, restorasyon ve rezisyon projeleri hazırlanacak. Daha sonra ise yapıların açığa çıkan yapıların restorasyonu gerçekleştirilecek. Hava şartları el verdiği süreye kadar kazı çalışmaları devam edecek.”


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login