Kütahya’da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler İçin Kazılar Başladı

Kütahya’da yanarak kurtarılamaz hale gelen bir evin enkazının altında çıkan 1700 yıllık mozaikler için kurtarma kazıları başladı.

Kütahya'da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler İçin Kazılar Başladı

Kütahya’nın Simav ilçesinde 2005 yılında yanan eski bir evin enkazının altında tespit edilen, MS. 2 ila 3. yüzyıllara ait mozaiklerin kurtarılması arkeolojik kazılar başladı. Kütahya Müze Müdürlüğü başkanlığında başlatılan ve Simav Belediyesinin de destek verdiği kazı çalışmaları, 15 kişilik ekiple devam ediyor.

İlk aşamada bir kısmı temizlenen mozaiklerde şimdiye kadar aslan, fil ve koç figürleri görüldü. Mozaikler tamamen ortaya çıkarıldıktan sonra alan koruma altına alınacak.

Karşıyaka Mahallesi’nde 2005 yılında çıkan bir yangında kullanılamaz hale gelen ahşap evin kaldırılan enkazının altında yaklaşık 1700 yıllık mozaiklere rastlandı. Bunun üzerine Simav Belediyesi, halk arasında “mozaikli ev” olarak bilinen alanı kamulaştırarak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğüne devretti.

Kütahya'da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler İçin Kazılar Başladı

Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kütahya Müze Müdürlüğü, eski evin temelleri arasında olduğu tespit edilen tarihi mozaiklerin gün yüzüne çıkartılması için çalışmalara başladı.

Müze Müdürü Metin Türktüzün, “Evin temellerinin bulunduğu alanda tespit edilen Roma dönemine ait mozaikler zarar görmeden günümüze kadar ulaşmış. Küçük renkli taşlardan yapılan bu mozaikler, genellikle hali vakti yerinde olan dönemin zengin insanlarının evlerinin iç kısmındaki taban bölümünde bulunuyor. Kaldırılan enkazın altında eskinin izleri de var. Roma dönemine ait duvarlar var. Buradaki evde yaşayan vatandaşımız mozaikleri de korumuş ve zarar vermemiş.” dedi


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login