Kütahya’da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler 1800 Yıllık Çıktı

Kütahya’da yanarak harabeye dönüşen bir evin altından çıkan mozaiklerin 1700 ila 1800 yıllık olduğu ortaya çıktı.

Kütahya’da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler 1800 Yıllık Çıktı

Kütahya’nın Simav İlçesi Karşıyaka Mahallesi’ndeki 200 yıllık tarihi bir evin avlu kısmındaki, hayvan figürlerinden oluşan mozaiklerin MS. 2 veya 3. yüzyıllardaki Roma dönemine ait eserler olduğu ortaya çıktı.

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, 2005 yılında nedeni bilinmeyen bir sebeple çıkan yangın sonrası harabeye dönen tarihi evin enkazlarının kaldırılması sırasında ortaya çıkan mozaikleri arkeologlara incelettiğini ve çeşitli hayvan figürlerinden oluşan taşların MS. 2 veya 3. yüzyıllardaki Roma dönemine ait eserler olduğunun anlaşıldığını bildirdi. Tespit edilen tarihi eserleri gelecek nesillere aktarmak amacıyla Kütahya Müze Müdürlüğü’nün denetiminde bölgede geniş çaplı bir inceleme ve kazı çalışması başlattıklarını ifade eden Başkan Özkan, “Çalışmalarda sona gelindi. 15 kişilik bir ekiple geçtiğimiz temmuz ayından bu yana titiz bir çalışma yürütüyoruz. İstimlak ettiğimiz evin bulunduğu alanı açık hava müzesine dönüştürüp halkımızın istifadesine sunmak ve ziyarete açmak istiyoruz” diye konuştu.

Kütahya’da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler 1800 Yıllık Çıktı

Tarihi evin mirasçılarından emekli öğretmen Ali Karaz (61) mozaiklerin bulunduğu bölümün avlu kısmı olarak kullanıldığını ifade etti. Ailece mozaiklerin bulunduğu bölümü son derece titiz bir şekilde korumaya çalıştıklarını söyleyen Karaz, “Evimizin avlusunda bir tarih yattığını dönemin yetkililerine söyledik, ancak ilgilenen olmadı. Daha sonra evimiz harabeye dönünce içerisini boşalttık. 2005 yılında da bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Belediyemiz enkaz kaldırma çalışmalarını yaparken tarihi fark etti. Belediye evimizi 110 bin TL karşılığı istimlak ederek satın aldı ve Kütahya Müze Müdürlüğü ile işbirliği yaparak tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmaya başladı. Şimdi her geçen gün kazı çalışmaları derinleşiyor. Bizim bilmediğimiz ve görmediğimiz yeni alanlar ortaya çıkıyor. Evimizin açık hava müze olacak olması bizi mutlu ediyor” dedi.

Kütahya’da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler 1800 Yıllık Çıktı

Evin dönemin zengin bir ailesine ait olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Simav Belediyesi Müze sorumlusu arkeolog Özkan Sulak (27) ise “Ayrıca bir bölümünün de kilise olarak kullanıldığına dair ipuçları var. Her şey çalışmalar tamamlanınca ortaya çıkacak. Simav’ın yakında açık hava müzesine kavuşacak olması çok güzel. Kaplıca ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Simav bundan sonra tarihi ile de cazibe merkezine dönüşecek. Bundan çok mutluluk duyuyorum. Belediye Başkanımıza tarihe gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kütahya’da Yanan Bir Evin Altında Çıkan Mozaikler İçin Kazılar Başladı


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login