Kütahya’da Tarihi Sütunun Üstündeki Pvc Kaldırıldı

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Kemal Zeytinoğlu Caddesinde yer alan tarihi sütun başının üstündeki pvc kaldırıldı.

Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar’ın Arkeofili’ye gönderdiği fotoğrafa göre, gelen tepkilerden sonra tarihi sütunun üstündeki pvc kaplama kaldırıldı.

Kütahya’da Tarihi Sütunun Üstündeki Pvc Kaldırıldı

Tavşanlı ilçesi, Kemal Zeytinoğlu Caddesi’nde yer alan ve uzun süredir çeşme olarak kullanılan tarihi sütun başı, son olarak pvc ile kaplanmış ve etrafına çiviler çakılmıştı. Arkeofili’nin olayı gündeme taşıması ile olay kısa sürede geniş yankı uyandırdı. Gelen tepkilerin ardından tarihi sütunun üstündeki pvc kaldırıldı.

Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, Arkeofili’ye Kütahya’daki tarihi sütunun son halini gönderdi ve “Bugün itibariyle Çeşmenin görüntüsü” dedi.

tarihi sütunun pvc kaplamalı hali

tarihi sütunun pvc kaplamalı hali

Günümüzde hala çeşme olarak kullanılan sütun başı, önceden demir parmaklıklarla kaplıydı. Geçtiğimiz haftalarda ise demir parmaklıkların yerini pvc kaplama almıştı. İyon düzeninde yapılmış sütun başı yaklaşık olarak MÖ. 4. yüzyıla tarihleniyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login