Aizanoi Zeus Tapınağı

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nde dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınaklarından biri bulunuyor.

(C: hasan kurt/Pexels)

Antik kentte bir tepe üzerine kurulmuş olan Zeus Tapınağı, şehrin ana mabediydi. İnşasına MS 1. yüzyılda İmparator Domitianus döneminde başlanmış ve MS 2. yüzyılda İmparator Hadrianus döneminde tamamlanmıştı. Pseudodipteros planlı tapınak; pronaos, naos, opistodomos ve bodrumun altındaki tonozlu odadan oluşuyordu.

(C: Hilal S./Pexels)

Tapınağın en önemli özelliği, altında tonozlarla örtülü bir başka mekan olması. Bu, Anadolu’da Roma döneminde pek alışılmamış bir uygulama ve bir benzerine henüz rastlanmadı. İki tanrıya adanan tapınağın toprak üstü bölümünde Zeus’a tapınılırken, yer altı odası Anadolu’nun toprak ve bereket tanrıçası Kibele kültüne aitti.

Kentin antik dönemdeki önemine büyük katkı sağlayan görkemli Zeus Tapınağı, Anadolu’da orijinal formunu koruyarak günümüze ulaşan ender antik yapılar arasında yer alıyor.

Günümüzde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aizanoi, arkeolojik kazıların ve restorasyon çalışmalarının sürdüğü bir alan ve her yıl birçok turisti ağırlıyor.

You must be logged in to post a comment Login