Kuzeydoğu Çin’de Yeni Paleolitik Keşifler

Çin’in Dalian kentinde, paleolitik insan yerleşimi bulundu. Aralık 2013’te emekli bir maden işçisi tarafından taş ocağında hayvan kemikleri bulunması üzerine Dalian Doğa Tarihi Müzesi’nin gerçekleştirdiği araştırmalar, buluntuların önemli bir yere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Ağustos’ta Müze ile Çin Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü uzmanları alanda kazılar yaptı ve onbinlerce fosil buluntu toplandı. İlk araştırmalara göre alandaki fauna kompozisyonu, birçok fosilin ve Pekin Adamı’nın bulunduğu Zhoukoudian yerleşimiyle benzerlik gösteriyor. Ekip Dalian’daki buluntuların 50,000 ila 30,000 yıl öncesine tarihlendiğini düşünüyor.

Dalian buluntuları
Paleoantropolog Huang Wei “Düzinelerce taş ve boynuz aletler ile üzerlerinde insan elinden çıkmış kesme ve doğrama izleri bulunan otobur hayvan iskeletleri bulduk. Bu da alanın önemli bir insan aktivitesi bölgesi olduğunu gösteriyor” dedi. Uzmanlar şu ana kadarki araştırmalara göre, yerleşimin Kuzeydoğu Çin’deki en eski yerleşim olabileceğini söylüyor.

Pekin Adamı nedir?
Pekin adamı, hominidlerden Homo erectus türünün bir örneğidir. Bilimsel adı Homo erectus pekinesis’tir. 1923-27 yılları arasında Pekin (günümüzdeki ismiyle Beijing) yakınlarındaki Zhoukoudian’daki kazılarda bulunan bir grup fosile bu isim verilmişti. En son araştırmalara göre bu fosiller ortalama 750,000 yıl öncesine tarihleniyor. UNESCO tarafından 1987’de Dünya Mirası ilan edilen bölgede, 40 farklı bireye ait 200 insan fosili, özellikle kafatası ve kafatası parçaları bulundu. 1941’de kaybolan orjinal fosillerden geriye 4 adet diş ve kaybolmadan önce alınan mükemmel kalıpları kaldı.


Pekin Adamı’nın yüz rekonstrüksiyonu/canlandırması – Ciceo Moraes

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply