Kraliçe Meret-Neith’in Mezarında 5.000 Yıllık Şarap Keşfedildi

MÖ 3.000 civarında dönemin en güçlü kadını olan Kraliçe Meret-Neith’in Abidos’taki mezarındaki kaplarda şarap kalıntıları bulundu.

Kraliçe’nin mezar odası kompleksin merkezinde yer alıyor ve saray mensuplarının ve hizmetkarların mezarlarıyla çevrili. C: EC Köhler

Arkeologlar Mısır’ın Abidos kentinde, MÖ 3.000 civarında dönemin en güçlü kadını olan Kraliçe Meret-Neith’in mezarını araştırıyorlar. Mezarda yürütülen son kazılar, kraliçenin özel tarihi önemini kanıtlıyor.

Araştırmacılar söz konusu mezarda 5.000 yıllık şarap ve diğer mezar eşyalarını buldu. Bulgular, Meret-Neith’in eski Mısır’ın ilk firavunu ve daha sonraki Kraliçe Hatşepsut’un selefi olduğu yönündeki spekülasyonları alevlendiriyor.

(İlgili: Mısır’ın İlk Kadın Firavunu Kimdi?)

Ekip yakın zaman önce Abidos’ta 1. Hanedan Kraliçesi Meret-Neith’in (yaklaşık MÖ 3.000) mezarında arkeolojik kazılara başladı ve bu önemli tarihi kadın hakkında önemli yeni bilgiler keşfetti.

Kraliçe Meret-Neith, Mısır’ın Abidos’taki ilk kraliyet mezarlığında kendi anıt mezarına sahip olan tek kadındı. Kendisi, muhtemelen zamanının en güçlü kadınıydı ve günümüz araştırmacıları, Meret-Neith’in eski Mısır’daki ilk kadın firavun olabileceğini ve dolayısıyla 18. hanedandan sonraki Kraliçe Hatşepsut’un selefi olabileceğini düşünüyor.

Kazılar sırasında Abydos’ta Kraliçe Meret-Neith’in mezarında 5.000 yıllık şarap kapları bulundu. Kaplar orijinal bağlamlarındaydı ve bazıları hala kapalıydı. C: EC Köhler

Yeni kazılar, gerçek kimliği bir sır olarak kalan bu eşsiz kadın ve yaşadığı dönem hakkında heyecan verici yeni bilgileri gün ışığına çıkarıyor.

Arkeologlar, aralarında yüzlerce büyük şarap kabının da bulunduğu çok sayıda mezar eşyasının kanıtını buldu. Bu kaplardan bazıları çok iyi korunmuştu ve hatta orijinal halleriyle kapalı olarak kalmıştı. Dolayısıyla 5.000 yıllık şarap kalıntılarını barındırıyorlardı.

Ayrıca yazıtlar, Kraliçe Meret-Neith’in hazine gibi merkezi hükümet dairelerinden sorumlu olduğunu kanıtlıyor ve bu da onun özel tarihsel önemi fikrini destekliyor.

Meret-Neith’in Abidos çölünde kendi mezar odasının yanı sıra 41 saray mensubu ve hizmetçinin mezarlarını da içeren anıtsal mezar kompleksi, pişmemiş kerpiç, kil ve ahşaptan inşa edilmişti.

Bu mükemmel şekilde korunmuş üzüm çekirdekleri, Abidos’taki Kraliçe Meret-Neith’in mezarındaki kapalı şarap kavanozlarında bulundu. C: EC Köhler

Dikkatli kazı yöntemleri ve çeşitli yeni arkeolojik teknolojiler sayesinde ekip, mezarların çeşitli inşaat aşamalarında ve nispeten uzun bir süre boyunca inşa edildiğini göstermeyi başardı.

Bu gözlem, diğer kanıtlarla birlikte, 1. Hanedan’daki kraliyet cenaze töreninin bir parçası olarak, ilk araştırmalarda sıklıkla varsayılan ancak gerçekte hiçbir zaman kanıtlanamayan ritüel insan kurban etme fikrine radikal bir şekilde meydan okuyor.


University of Vienna. 9 Ekim 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login